Marcin Błaszkowski


W Lesznie jest godzina 19:59:00
Mamy teraz lato.

Dziś jest Piątek 23 lipca 2021, Imieniny Sławy, Sławosza, Żelisławy


Serwis używa cookies aby zapamiętać otwartą sesję i ewentualne dane o logowaniu. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Serwis nie zapisuje ciasteczek do profilowania reklam lub śledzenia użytkownika.Marcin Luter - Kruk i lisPewien kruk ukradł ser, siadł z nim na wysokim drzewie i chciał go zjeść. Ale kiedy, w sobie właściwy sposób, nie potrafił milczeć podczas jedzenia, usłyszał jego pochwały na temat sera pewien lis. Podszedł do niego i powiedział:

- O, kruku! Przez całe życie nie widziałem ptaka o piękniejszych piórach i kształtach niż twoje. A jeśli potrafisz śpiewać równie pięknym głosem, to należy cię koronować na króla wszelkich ptaków.

Kruka połechtały takie pochwały i pochlebstwa. Rozpoczął śpiewać, by dać usłyszeć swój piękny głos. Kiedy jednak otworzył dziób, wypadł mu z niego ser. Lis złapał go szybko, zjadł i wyśmiał próżnego kruka.

Nauka.:
Strzeż się, gdy lis chwali kruka. Strzeż się przed pochlebcami, którzy zwodzą i okradają, etc.

Źródło.:
Die Fabeln Martin Luthers, Spröda, 2010, s. 28-29

Zdjęcie: wejście do domu ks. dra Marcina Lutra w WittenberdzeZdjęcie: Marcin Luter - Kruk i lisostatnie zmiany wykonane 2013-06-05 23:31:16
,


opis stopki