Marcin Błaszkowski


W Lesznie jest godzina 21:15:35
Mamy teraz lato.

Dziś jest Piątek 23 lipca 2021, Imieniny Sławy, Sławosza, Żelisławy


Serwis używa cookies aby zapamiętać otwartą sesję i ewentualne dane o logowaniu. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Serwis nie zapisuje ciasteczek do profilowania reklam lub śledzenia użytkownika.Krystyna Poniatowska

Objawienie Pierwsze - O koronie życia

W roku 1627, 22. listopada naszło mnie niezwykle silne zmęczenie, do tego stopnia, że w końcu utraciłam wszystkie zmysły. W tym czasie, gdy byłam nieprzytomna, weszłam do nad wyraz pięknego domu, w którym stał strojnie nakryty stół a był on w części przykryty zielonymi gałęziami. Na nim, gdy się przyjrzałam dokładniej, dostrzegłam piękną postać na biało ubranego chłopca, który odsunął gałęzie:

- Oto spójrz!

Była tam złota, niesamowicie piękna korona! Gdy na nią spojrzałam, chłopiec przemówił do mnie tymi słowami:

- Ta korona będzie należeć do Ciebie, ponieważ Ty w oddaniu, które niegdyś przyrzekłaś, pozostaniesz wierna.

Następnie wszystko zniknęło a ja znów odzyskałam przytomność.


Komentarz.:

Krystyna Poniatowska była ewangeliczką czeskobraterską, która przybyła do Leszna w 1628 r. Wizje, jakie doznawała w jednym z zamków u podnóża Karkonoszy w 1627 r., spisała i przekazała Janowi Amosowi Komeńskiemu. Ten opracował je i wydał drukiem. Poniatowska stała się także przyczyną zwołania konsylium, które decydowało o naturze jej wizji, które także przydarzały się jej w Lesznie. Konsylium nie doszło do ostatecznego porozumienia. Ze względu na ich trafność, stała się jedną z najbardziej interesujących postaci historii braci czeskich w Polsce, ale także w historii psychiatrii oraz w historii kobiet w Polsce.

ostatnie zmiany wykonane 2013-02-11 00:07:08
,


opis stopki