Marcin Błaszkowski


W Lesznie jest godzina 22:19:04
Mamy teraz lato.

Dziś jest Piątek 23 lipca 2021, Imieniny Sławy, Sławosza, Żelisławy


Serwis używa cookies aby zapamiętać otwartą sesję i ewentualne dane o logowaniu. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Serwis nie zapisuje ciasteczek do profilowania reklam lub śledzenia użytkownika.Św. Piotr i jajko

... jeszcze jedna bajka z Leszna


Święty Piotr przyszedł pewnego razu do kobiety, która była poganką i poprosił ją, żeby dała mu coś do jedzenia. Kobieta podała mu ugotowane kurze jajko. Gdy Piotr jadł, zapytała go, co właściwie było na początku, jajko czy kura. Sądziła, że jako uczeń Jezusa musi to wiedzieć a nawróciłaby się, gdyby Piotr dał jej właściwą odpowiedź na to pytanie. On jednak nie wiedział, co ma odpowiedzieć, tak więc pozwoliła mu odejść. Gdy przyszedł do Zbawiciela, ten zapytał go, jaką zagadkę zadała mu poganka a Piotr opowiedział mu całą historię. Wówczas rzekł do niego Zbawiciel: „Dużo Ci jeszcze brakuje, byś chodził moimi ścieżkami.” Piotr jednak wstydził się zapytać Pana, czy jajko, czy kura było pierwsze i tak oto owa zagadka pozostała nierozwiązana aż do dzisiaj.


Komentarz.:
Powyższa bajka pochodzi z tomiku Ostmärkische Sagen, Märchen und Erzählungen (Legendy, bajki i opowieści z Marchii Wschodniej), który wydano w Lesznie w 1909 r. w wydawnictwie Oskara Eulitza. Autorem książki był prof. Otto Knoop. Utwory nie są jego oryginalnym dziełem, zasłyszał je w różnych częściach Wielkopolski a następnie je spisał. Autor we wstępie przyznał, że źródeł wielu opowieści nie zdołał ustalić, motywy swobodnie przechodziły między Polakami i Niemcami, mieszkającymi obok siebie. Książkę w postaci reprintu wydała w 1990 r. biblioteka Uniwersytetu w Getyndze.

Oskar Eulitz był wydawcą książek, pocztówek, map oraz sprzedawcą materiałów biurowych. Jego firma znajdowała się na Rynku w Lesznie, w kamienicy, w której jeszcze do czasów przemian XX w. znajdował się „Dom dziecka. Na początku lat dziewięćdziesiątych wciąż na fasadzie kamienicy można było zauważyć pozostałości napisu „Papier & Buchhandlung” (Sprzedaż papieru i książek). Prawdopodobnie na zapleczu tej kamienicy wydrukowano wspomnianą książkę zawierającą powyższą legendę.

Św. Piotr i jajko, [w:] prof. Otto Knoop, Ostmärkische Sagen, Märchen und Erzählungen, Leszno 1909, s. 150-151, przekład: Marcin Błaszkowski

uwaga.:
przekład objęty prawem autorskim, kopiowanie zabronione bez pisemnej zgody autora przekładu
 

ostatnie zmiany wykonane 2012-04-24 16:32:20
,


opis stopki