Marcin Błaszkowski


W Lesznie jest godzina 20:27:10
Mamy teraz lato.

Dziś jest Piątek 23 lipca 2021, Imieniny Sławy, Sławosza, Żelisławy


Serwis używa cookies aby zapamiętać otwartą sesję i ewentualne dane o logowaniu. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Serwis nie zapisuje ciasteczek do profilowania reklam lub śledzenia użytkownika.Nowy Rok

Leszczyńska Gazeta Powiatowa, 1.01.1913

Nadejście nowego roku stanowi przełomowy moment w życiu nie tylko dlatego, że zmienia się data. Jest to moment, który przynosi głębokie i zdecydowane zmiany zarówno w życiu wewnętrznym, jak i zewnętrznym. Nawet jeśli by ktoś chciał, nie zdoła się od tego odwrócić. Bo dzwony noworoczne nie biją na darmo, ich dźwięk przywodzi nasze dusze o drżenie.

Wśród wszystkich rzeczy, które niesie ze sobą nowy rok, jest niepewność. I to właśnie jest to, co w pierwszym rzędzie wywołuje zwątpienie. Ale nie brakuje także nadziei. I to ona są tym, co nas uskrzydla, co nadaje nam wiary i nadziei. O ile chce się coś wygrać, czy liczyć na pozytywne rozwiązania, należy pokornie spojrzeć przyszłości w oczy. Z pewnością jest w tym ziarenko prawdy, że o szczęście można zawalczyć i je zdobyć. I któżby tego nie chciał!

Kto jest przekonany, że nie zaniedba okazji, by poprosić los o przysługę, ten wygra w grze z Nowym Rokiem! Wtedy nie zmarnuje się tak wiele z tego, co dobre. Nie należy jedynie trwonić i marnować energii! Jasny cel musi przyświecać wszelkim naszym poczynaniom. Bo każde marnotrawstwo zawsze się zemści – wcześniej, czy później!

Musimy jednak być gotowi na wydarzenia poważne, niekorzystne, smutne. Kto chce roztrwonić życie, zawsze ma ku temu okazję – na myśl o tym możemy się jeżyć ile chcemy i ile zdołamy! Gdzie jednak brakuje ducha, tam wszystko szybko ulega zatraceniu. Już starożytni Rzymianie ukuli przysłowie, które mówi, że tylko do odważnych świat należy. Zawsze dobrze przysłuchiwać się temu, co przeszłość ma do powiedzenia. Dlatego jest naszym obowiązkiem i naszym prawem, aby wprowadzić stateczek naszego życia na pełnych żaglach w Nowy Rok. Nawet jeśli zagrażają nam klify i mielizny, osiągniemy cel – spokojny, bezpieczny port.

Wobec obecnych wydarzeń jest niemal niestosowne, by mówić o życzeniach pojedynczych osób. Ponieważ jednostka musi ustąpić miejsca społeczności. Sytuacja tego wymaga. Przede wszystkim należy rozważyć dzisiaj interes powszechny. Tysiące spraw pociągają za sobą nici, które łączą się w jedną tkaninę, której przeznaczenie nie jest znane. Sprawy narodu, dobro publiczne muszą nadawać ton temu, co się dzieje i kto się temu w pełni odda, jako człowiek i obywatel kraju, spełnia swoje obowiązki i czyni swoją powinność. Ponieważ już teraz wiele może skutkować w przyszłości. Nie jest nam znane życie polityczne narodów. Wojna i pokój są dzisiaj kwestiami, które nad wyraz szybko ulegają zmianom. Trudno jest obecnie mieć pogląd na to, co może się zdarzyć zanim nadejdzie jutro.

Potężne sztormy wzburzają naszą polityką. Nie możemy kontrolować tego, co napędza wydarzenia. Nabiera kształtów coś przykrego i niepewnego w walce o ludzką codzienność. Ale jeśli staną na naszej drodze te, czy inne trudności, to z pewnością, o ile jest w nas niezłomna chęć, zdołamy je przezwyciężyć. To, co istotne, to by stanąć twarzą w twarz z każdą sytuacją! Co by się nie miało zdarzyć w Nowym Roku, przyjmiemy to tak, jak się należy!

Na koniec jeszcze coś bardziej osobistego, czego nie wolno zapomnieć. Z przywitaniem Nowego Roku należy mieć wiele dobrych postanowień. Ponieważ od dobrych postanowień do dobrych czynów jest jeszcze jeden wielki krok, to niech będzie przynajmniej widać, że nie brakuje dobrej woli, bez której ostatecznie nic na świecie nie rusza z miejsca. Dlatego też dobrymi postanowieniom powinna być wybrukowana droga ku przyszłości, aby w ten sposób starej obietnicy stworzyć szanse na to, by się spełniła. Bo mawia się: Gdzie jest chęć, tam jest sposób! Tak oto patrzymy z pociechą i odwagą w przyszłość, której dzisiejszy dzień odsłoni przynajmniej pewną część. W świątecznych nastrojach witamy kolejny rozdział w życiu. (…)

Szczęście i pokój są zatem w pierwszym rzędzie także darami, których naszym czytelnikom życzymy w nowym rozdziale życia. Kończąc, składamy świąteczne życzenia: Wszystkim czytelnikom, szczęśliwego Nowego Roku!

przekład: Marcin Błaszkowski

źródło: Lissaer Kreisblatt, 1.01.1913Zdjęcie: Nowy Rokostatnie zmiany wykonane 2016-01-01 19:20:50
,


opis stopki