Marcin Błaszkowski


W Lesznie jest godzina 12:24:37
Mamy teraz wiosna.

Dziś jest Wtorek 11 maja 2021, Imieniny Igi, Mamerta, Miry


Serwis używa cookies aby zapamiętać otwartą sesję i ewentualne dane o logowaniu. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Serwis nie zapisuje ciasteczek do profilowania reklam lub śledzenia użytkownika.Hans Bloch – Kobieta z dzieckiemHans Bloch urodził się w 1885 r. we Wrocławiu, zmarł w 1961 r. w Berlinie. Był artystą pochodzenia żydowskiego. Początkowo podjął naukę złotnictwa, później studiował rzeźbiarstwo w Berlińskiej Akademii Sztuk Pięknych. Podróżował po Włoszech i Szwajcarii zanim osiadł na stałe w Berlinie.

W 1935 r. otrzymał zakaz pracy ze względu na pochodzenie. Prawdopodobnie powodem były jego dzieła o silnym wpływie ekspresjonizmu uważanego przez władze narodowosocjalistyczne za sztukę zdegenerowaną. W 1945 r. został Bloch wysłany do pracy przymusowej w obozie koncentracyjnym. W 1946 r. podjął na nowo pracę artystyczną.

W muzeach znajduje się mało prac Hansa Blocha. Największa znana kolekcja znajdowała się w posiadaniu wdowy po artyście – jest to ponad trzydzieści rzeźb, kilkaset obrazów, szkiców, zdjęć oraz listów.

Dzieła Hansa Blocha są ciekawe z tego względu, że stanowią pomost pomiędzy ekspresjonizmem a nową rzeczowością (realizmem magicznym) w kontekście prześladowań żydów oraz braku akceptacji dla sztuki nowoczesnej.

Strona poświęcona Hansowi Blochowi: http://hansbloch.de/Zdjęcie: Hans Bloch – Kobieta z dzieckiemostatnie zmiany wykonane 2014-12-14 00:15:10
,


opis stopki