Marcin Błaszkowski


W Lesznie jest godzina 12:38:34
Mamy teraz wiosna.

Dziś jest Wtorek 11 maja 2021, Imieniny Igi, Mamerta, Miry


Serwis używa cookies aby zapamiętać otwartą sesję i ewentualne dane o logowaniu. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Serwis nie zapisuje ciasteczek do profilowania reklam lub śledzenia użytkownika.Josef Adam - Gra w kościJosef Adam urodził się 1883 r. w Głogówku w powiecie głogowskim, zmarł w 1953 r. w Berlinie, gdzie mieszkał. Studiował Berlinie i w Zurychu. Malował obrazy o tematyce historycznej oraz rodzajowej. Był związany z kolonią artystyczną w miejscowości Nida na Mierzei Kurońskiej. Najbardziej znanymi malarzami tej kolonii byli Lovis Corinth oraz Max Pechstein. W 1931 r. kolonię odwiedził noblista, pisarz Thomas Mann.

Biografia Josefa Adama nie jest opracowana. Nie wiadomo, gdzie podróżował, co go inspirowało przez całe jego życie artystyczne. Znane jest zaledwie kilkanaście prac. By wiedzieć więcej o nim należy przeprowadzić gruntowne badania archiwalne, co może jest ciekawe ze względu na jego związki z Dolnym Śląskiem i powiatem głogowskim.

Wśród niewielu znanych dzieł Adama znajduje się kilka nawiązujących do Królestwa Niderlandów. Wnętrza, które malował nie były wnętrzami niderlandzkimi jemu współczesnymi, były to wnętrza historyczne, znane z obrazów klasycznego malarstwa niderlandzkiego. Istniała wówczas tendencja do kopiowania mistrzów holenderskich, robiło to wielu artystów. To, jakie związki miał Adam z tymi artystami oraz to, jak długo i gdzie przebywał w Niderlandach należy ustalić.

Obraz „Gra w kości” jest jednym z obrazów inspirowanych malarstwem niderlandzkim. Sam Josef Adam namalował motyw gry w kości niejednokrotnie.

Obraz w moich zbiorachZdjęcie: Josef Adam - Gra w kościostatnie zmiany wykonane 2014-12-06 15:53:56
,


opis stopki