Marcin Błaszkowski


W Lesznie jest godzina 12:25:14
Mamy teraz wiosna.

Dziś jest Wtorek 11 maja 2021, Imieniny Igi, Mamerta, Miry


Serwis używa cookies aby zapamiętać otwartą sesję i ewentualne dane o logowaniu. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Serwis nie zapisuje ciasteczek do profilowania reklam lub śledzenia użytkownika.Josef Adam - Pogawędka w gospodzieJosef Adam urodził się 1883 r. w Głogówku w powiecie głogowskim, zmarł w 1953 r. Był malarzem i grafikiem. Studiował u profesora Wirtha w Berlinie oraz prof. Ernsta Stückelberga w Zurychu. Malował obrazy o tematyce historycznej oraz rodzajowej. Mieszkał w Berlinie.

Artysta ten był m.in. związany z kolonią artystyczną w miejscowości Nida na Mierzei Kurońskiej, która znajduje się obecnie na terytorium Litwy. Zjeżdżali się tam malarze, muzycy, pisarze już od końca XIX w. Najbardziej znanymi malarzami związanymi z Nidą byli Lovis Corinth oraz Max Pechstein. Malarzem najdłużej tam mieszkającym i działającym był Carl Knauf (1893 Godesberg – 1.4.1944 Nida). W 1931 r. kolonię odwiedził noblista Thomas Mann.

Znane prace:
Grający w karty
Grający w karty w izbie
Widok miasta z budynkami szachulcowymi
Widok wsi
Pogawędka mężczyzn w wyszynku z młodym człowiekiem grającym na flecie
W wyszynku
Portret młodego myśliwego z fajką
Portret rybaka z fajką
Holenderskie wnętrze z czterema patrycjuszami oglądającymi figurkę z kości słoniowej
Czterech czeladników grających w kości w wyszynku
Przedstawienie humorystyczne – turysta
Wyszynk z dziwnymi mężczyznami
Łódki na mierzei kurońskiej
Portret holenderskiego rybaka

Pierwszy z prezentowanych obrazów ma wymiar 71 x 101 cm. Jest to obraz olejny na płótnie. Drugi obraz ma ok 20 x 25 cm, jest to olej na desce. Oba znajdują się w moich zbiorach.

Literatura.:
Dressler, AKL-Lexikon , Vollmer Künstlerlexikon, in der Auktionsdatenbank ADEC und Artnet ist er mit Werken gelistet;
http://www.kuenstlerkolonie-nidden.de/kuenstlerkolonie-in-nidden/kuenstlerkolonie-nidden-maler-der-kuenstlerkolonie-.htmlZdjęcie: Josef Adam - Pogawędka w gospodzie Zdjęcie: Josef Adam - Pogawędka w gospodzieostatnie zmiany wykonane 2014-11-27 18:55:33
,


opis stopki