Marcin Błaszkowski


W Lesznie jest godzina 12:45:13
Mamy teraz wiosna.

Dziś jest Wtorek 11 maja 2021, Imieniny Igi, Mamerta, Miry


Serwis używa cookies aby zapamiętać otwartą sesję i ewentualne dane o logowaniu. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Serwis nie zapisuje ciasteczek do profilowania reklam lub śledzenia użytkownika.Johann Drobek - Krajobraz

litografia, 20 lata, oryginalny podpis artysty, wielkość bloku 46 x 29,5 cm, obrazu: ok. 35 x 23,5 cm

Johann Drobek (1887-1951), urodził się 15 maja w Królewskiej Hucie (dzisiaj część Chorzowa). Należał do kręgu przyjaciół rzeźbiarza Theodora von Gosena, założyciela Stowarzyszenia Artystów na Śląsku. Jako 17 latek przybył do Wrocławia, gdzie zaczął studia w Królewskiej Szkole Przemysłowej (Königliche Gewerbsschule), zarabiając na życie jako malarz pokojowy. Uczęszczał na zajęcia z malarstwa dekoratywnego u Hansa Rossmana. Jego nauczyciel poznał jego talent i zatrudnił go do wykonania prac malarskich w Sali świdnickiej wrocławskiego ratusza.

W 1912 r. Drobek otrzymał zamówienie od dyrektora swojej szkoły Hansa Poelziga na namalowanie z lotu ptaka planu terenu wokół Hali Stulecia (obecnie obiekt na liście Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO). Jego plan został później wydrukowany w formie pocztówek. Wygrał także konkurs na plakat wystawy w Hali. Po zakończeniu pierwszej wojny światowej Drobek wykonywał prace restauratorskie i malarskie w katedrze, na uniwersytecie, w różnych szkołach, salach koncertowych oraz kinach.

Pozostawał w kontaktach z Güntherem Grundmannem, konserwatorem zabytków na Dolnym Śląsku. To właśnie Grundmann zadecydował o tym, by zatrudnić Drobka do restauracji fresków w Krzeszowie. W latach 1937-38 wykonał prace w kościele św. Józefa, gdzie odnowił słynne freski Michaela Willmanna. Następnie w latach 1944-45 pracował w opactwie krzeszowskim odnawiając 14 stacji drogi krzyżowej. Ostatnie dwa obrazy tej stacji przewiózł Drobek z Wrocławia do Krzeszowa 28 stycznia 1945 r. Latem 1944 r. Drobek sportretował także przeora Nikolausa von Lutterotti. Został on przedstawiony z krzeszowskim kościołem św. Józefa oraz drzewem lipowym.

Po zakończeniu II wojny światowej krótko pracował pod polskim zarządem w Jeleniej Górze, jednak wrócił do Wrocławia, by odnowić częściowo zniszczone freski Johanna Michaela Rottmayr’a (1654-1730) w kościele św. Mateusza. W tym czasie malował własne obrazy, które sprzedawał, by pozyskać pieniądze na prace restauratorskie. Prace te trwały do 1947 r., kiedy to ksiądz i ekipa budowlana została odesłana do Niemiec. Drobek otrzymał propozycję pozostania we Wrocławiu, jednak odmówił i wyjechał.

Od 1948 r. mieszkał Drobek w zachodniej części Niemiec, wykonując wiele prac restauratorskich. Zmarł 21 grudnia w Monachium. Został pochowany na wyspie na jeziorze Chiemsee w Bawarii.

Literatura:
Gosen, Markus von, Erinnerungen an einige Werkedes Malers Johann Drobek, w: Schlesien-Weihnachten 1995, s. 213-214,
Hartmann, Wolfgang, Johann Drobek – Maler und Restaurator aus Oberschlesien, w: Schlesische Nachrichten 15/16 2005, s. 17


Litografia trafiła do moich rąk w listopadzie 2014 r. Jeśli ktoś z przeglądających jest nią zainteresowany, proszę się zgłosić :-)Zdjęcie: Johann Drobek - Krajobrazostatnie zmiany wykonane 2014-11-10 18:47:02
,


opis stopki