Marcin Błaszkowski


W Lesznie jest godzina 19:30:13
Mamy teraz lato.

Dziś jest Czwartek 11 sierpnia 2022, Imieniny Luizy, Włodzmierza, Zuzanny


Serwis używa cookies aby zapamiętać otwartą sesję i ewentualne dane o logowaniu. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Serwis nie zapisuje ciasteczek do profilowania reklam lub śledzenia użytkownika.Za mną


9 czerwca 2016 w leszczyńskim ratuszu odbyło się posiedzenie Leszczyńskiego Towarzystwa Nauk, podczas którego m.in. zaprezentowano nowy numer Rocznika Leszczyńskiego. Można tam znaleźć mój artykuł poświęcony malarzowi Georgowi Hoffmannowi. Malarz ten w latach 1941-1945 przebywał w gminie Włoszakowice, zbudował tam swoje atelier. Pozostawił po sobie wiele obrazów, część z nich przedstawia motywy z regionu leszczyńskiego.


kwiecień 2016 - ukazał się kolejny "Przyjaciel Ludu" z artykułem mojego autorstwa "Zuchwały karzeł Kalischa", w którym omówiłem kolejny krótki utwór L. Kalischa. Artykułowi towarzyszy polski przekład tekstu.


5 marca 2016
premiera książki Georga Thiela "Srebrna korona. Z życia poety Johanna Heermanna" w przekładzie Danuty Adamskiej. Do książki napisałem wstęp. Podczas prezentacji książki wygłosiłem krótki wykład o percepcji Johanna Heermanna w środowisku polskich katolików.

luty 2016 ukazał się kolejny numer Przyjaciela Ludu, w którym ukazał się wiersz Ludwiga Kalisch "Osioł rabina Pinchasa" w moim przekładzie oraz z dość obszernym komentarzem historyczno-literackim.

1 kwietnia 2015
zamieszkałem w Północnej Nadrenii - Westfalii pracując tam jako lekarz dermatolog

16 lutego 2015
odbyła się prezentacja mojego przekładu fragmentu książki Frita Reutera, pisarza, który o twierdzy w Głogowie pisał w języku dolnoniemieckim. O ile jest mi wiadome, był to pierwszy przekład twórczości tego pisarza na j. polski

3 marca 2014 
W ratuszu w Lesznie odbyła się prezentacja mojego przekładu i opracowania „Myśli budująch” Johanna Heermanna z 1642 r., w którym pojawia się pierwsza wzmianka literacka o leszczyńskim ratuszu. Komentarz teologiczny do tekstu napisał ks. Waldemar Gabryś. Prezentacji towarzyszyła wystawa poświęcona pamięci Johanna Heermanna. Przekład tego tekstu jest pierwszym przekładem kazania tego duchownego w kulturze polskiej.

28 grudnia 2013
W Głogowie, we współudziale ks. Waldemara Gabrysia, wygłosiłem wykład dla Towarzystwa Ziemi Głogowskiej, pt. Staroluteranie w Głogowie i na ziemiach pogranicza polsko-niemieckiego. O wydarzeniu wspomniała m.in. głogowska TV Master.


listopad 2013
zakończyły się prace nad przekładem "Twierdzy Głogów" Fritza Reutera.

paździeenik 2013
zakończyły się prace nad Myślami budującymi Johanna Heermanna, książka została oddana do redakcji i opracowania wydawniczego.

czerwiec 2013
kolejny numer Rocznika Leszczyńskiego. Ukazał się w nim mój artykuł na temat wójta Gronowa, Gottharda Schuberta

luty 2013 -
podczas imprezy Urodziny Ratusza wróciłem znów do czasów powstania Leszna. Tym razem nawiązałem do postaci wizjonerki Krystyny Poniatowskiej. Dwie jej wizje, które prawdopodobnie są najstarszym literackim opisem Leszna, przedstawił w moim przekładzie Adam Stróżyński.

przełom 2012/2013
ukazał się Słownik Biograficzny Miasta Leszna Leszczyńskiego Towarzystwa Kulturalnego. Pojawił się w nim kolejny biogram napisany przeze mnie - wójta Gronowa Gottharda Schuberta

3 listopada 2012
premiera projektu internetowego we współpracy z Głosem Wielkopolskim. Projekt polega na prezentacji zdjęć miejsc w Lesznie, które bądź bardzo się zmieniły, bądź już nie istnieją. Zdjęciom towarzyszą opisy.
Link:
http://leszno.naszemiasto.pl/galeria/opis/1599889,leszno-spacer-po-historycznym-miescie-zdjecia,galeria,id,t,tm.html#ca6cbfa49138aa11,1,3,4

1 listopada i 25 listopada 2012
nowy projekt w porównaniu z tymi, jakie realizowałem dotychczas. Przełożyłem pieśń Zachariasa Herrmanna z XVIII w., napisaną w Lesznie. Pieśń mówi o przemijaniu. Maciej Żmidziński z Głogowa zaśpiewał mój przekład, a Rafał Domagała z TV Leszno zmontował słowa, dźwięk i obraz. Emisja w TV Leszno miała miejsce 1 listopada 2012 (Dzień Wszystkich Świętych w kościele katolickim) oraz 25 listopada 2012 (Niedziela Wieczności w kościele ewangelickim).
Link:
http://www.telewizjaleszno.pl/film.php?id=6661&str=1

29 października 2012
w ABC (gazeta wydawana w Lesznie i regionie) ukazał się artykuł na temat obozu w Gronowie, a dokładniej o historii pewnej miłości. Wszystko zaczęło się od tego, że na aukcjach internetowych zakupiłem kartki, które zawierały korespondencję kochających się ludzi, przy czym jedna z nich przebywała w obozie. Poza kartkami nie znałem żadnego aspektu tej historii aż nagle po niemal 70 latach od korespondencji sprawa się wyjaśniła. Historia jest i wzruszająca, i ciekawa. Zapraszam do lektury.

23 października 2012 
ukazał się w Gazecie Saksońskiej, w dodatku Życie Łużyckie artykuł o mnie. Jest w nim mowa o mojej przygraniczności, zarówno tej wynikłej z wielopokoleniowej tradycji wielkopolskiej, jak i tej nowej – wynikłej z mieszkania na obecnej granicy dwóch krajów. Krótko wspomniano także o moich skromnych dokonaniach na polu przekładów w Lesznie, Głogowie oraz Szklarskiej Porębie. Zaskoczyło mnie, że w pracy prawie każdy wiedział o tekście w gazecie (wysokie czytelnictwo!) a wiele osób było zaskoczonych, że Polska to nie jest większy Zgorzelec  i ma swoje kolory i odcienie.

październik 2012
program o historii parafii polsko-katolickiej, w której zaprezentowane są zdjęcia dotychczas nieznane w leszczyńskiej regionalistyce, o samym kościele opowiada  proboszcz parafii, ks. Tadeusz Krasiejko. W programie można obejrzeć wnętrze tego kościoła.

20 paźdzernika 2012
spotkanie w Górze z Brigitte Bulla, autorką książki o malarzu Paulu Stankiewiczu, który właśnie z Góry pochodził. Podczas pobytu w tym mieście udało nam się wspólnie odnaleźć nieznane dzieła tego malarza. Zobaczymy, co dalej w tej sprawie czas przyniesie. Więcej w dziale Rozmaitości na tej stronie internetowej.

październik 2012 kilka miesięcy temu udało mi się kupić książkę z początku XX w. z legendami z Dolnego Śląska. Wśród legend, jedna z nich, a mianowicie o żelazku, pochodziła z Głogowa. Przełożyłem właśnie ten tekst na język polski i przesłałem staroście głogowskiemu Rafaelowi Rokaszewiczowi. Jak się okazało on słyszał o tej legendzie, miał nawet zdjęcie żelazka z legendy. Link do mojego przekładu znalazł się na stronie Towarzystwa Ziemi Głogowskiej, a o całej sprawie opowiedziano w głogowskiej TV Master. Tekst legendy można przeczytać na tej stronie w dziale poświęconym przekładom.


sierpień/wrzesień 2012
- ukazał się nowy numer Przyjaciela Ludu, w którym znajduje się mój krótki artykuł na temat  amerykańskiej karty kolekcjonerskiej upamiętniejącej leszczyńskiego Żyda Hayma Salomona. 

14 września 2012 - wziąłem udział w uroczystości w muzeum w Szklarskiej Porębie Dom Hauptmannów zorganizowanej z okazji 150 rocznicy urodzin Gerharta Hauptmanna i setnej rocznicy otrzymania przez niego Nagrody Nobla. Podczas tej uroczystości wręczono nagrody w konkursie na przekład wiersza noblisty. W konkursie otrzymałem wyróżnienie. Szczegóły w dziale Różności na tej stronie internetowej.

kwiecień - sierpień 2012 - kolejne odcinki programów dla telewizji kablowej w Lesznie: Destylarnia, Dom kowala, Rudol Leonhard, Dom parafii polsko-katolickiej

lipiec 2012 -
nowy tom Rocznika Leszczyńskiego, w nim artykuł mojego autorstwa: Pomnik Jana Amosa Komeńskiego w Lesznie - kontekst historyczny powstania oraz dzieje.

luty-kwiecień 2012
kilka programów dla TV Leszno: 1. 5 lutego 1642 (o Johannie Heermannie i jego obecności w kulturze Leszna), 2. Dom Jurgowej (jeden z domów na pl. Metziga). 3 Historia dorożek w Lesznie, 4. Historia rowerów w Lesznie, 5. Altana przy wałach w Lesznie.

5 lutego 2012 r.
To data, którą nazwałem Urodzinami Ratusza. Chodzi oczywiście nie o powstanie ratusza, bo dokładna data nie jest znana, ale o to, kiedy zaistniał on w pamięci kultury. 5 lutego 1642 r. Johann Heermann napisał kazanie "Myśli budujące", na wstępie którego wspomniał o leszczyńskim ratuszu. Zaproponowałem, by uczcić tę datę. Okazało się, że Urząd Miasta propozycję zaakceptował, impreza została zorganizowana. Miała kilka różnych elementów, kilka bardziej, kilka mniej powiązanych z ratuszem, jednak to, że tak dużo mówiło się o ratuszu w okresie owych urodzin pozwoli na to, że stanie się on bardziej znany i bardziej absorbowany przez kulturę lokalną.

styczeń 2012 ukazał się nowy numer Miasteczka Poznań. W numerze zamieszczono mój przekład wierszydła leszczyńskiego Żyda Ludwiga Kalischa Historia Golema. Utwór ten został zrealizowany przez Telewizję Leszno w formie mini-teatru. Historia Golema była wierszydłem opowiadanym w języku jidysz przez polskich Żydów. To, że Kalisch umieścił utwór na kartach swojej powieści Obrazki z moich lat chłopięcych ukazuje, że na początku XIX w. w Lesznie kultura żydowska w jidysz kwitła  Jest to jeden z bardzo niewielu zapisów o istnieniu tego języka i tej kultury w naszym mieście.

jesień 2011  
Nowe słuchowisko o historii lokalnej. Chodzi o tekst o Górze, odległej od Leszna zaledwie kilkanaście kilometrów. Podejmuję starania, by tekst, który z przymrużeniem oka można nazwać pierwszym przewodnikiem po tym mieście (napisany kilka lat przed rozbiorami Polski) został wydany w formie książkowej, z solidnym wstępem, skanami oryginału oraz kilkoma rycinami. Dzisiaj tekstu można posłuchać na stronach Telewizji Leszno: http://www.telewizjaleszno.pl/info.php?id=21

wrzesień 2011-styczeń 2012 Udało mi się zrealizować kilka kolejnych programów Za Winklem. Mam coraz bardziej skrystalizowane poglądy na to, co w nich chcę przekazywać. Podzieliłem sobie w myślach moje programy na trzy grupy: 1) miejsce lub budowla, 2) osobistość, 3) wydarzenie. Jak zawsze uwielbiam zjawiska przenikania wątków i motywów.
W jesiennym numerze Przyjaciela Ludu można znaleźć moje teksty. Jest to artykuł o medalu i znaczku wydanym ku pamięci pochodzącego z Leszna Żyda - Hayma Salomona. Poza tym jest tam także przekład opowiadania kolejnego leszczyńskiego Żyda - Ludwiga Kalisch Harakiri z dość obszernym wstępem filologicznym.
Od grudnia opisany medal poświęcony Haymowi Salomonowi można oglądać na ekspozycji w Muzeum Okręgowym w Lesznie.

07.09.2011
Spotkanie organizowane przez starostę głogowskiego, Rafaela Rokaszewicza, w ramach Towarzystwa Ziemi Głogowskiej. Tematem mojego wykładu był Bernhard von Hindenburg, urodzony w Głogowie. Wiersze w moim przekładzie prezentował Adam Stróżyński.

czerwiec-wrzesień 2011 brak czasu na kolejne wpisy, jednakże wciąż coś nowego się działo. Tradycyjnie zrealizowałem we współpracy z TV Leszno kilka programów, m.in. o świętach w XIX-to wiecznym Lesznie. Poza tym miała premierę pierwsza inscenizacja teatralna wiersza Ludwiga Kalischa "Golem". Grali w nim Adam Stróżyński i Dawid Jaworski.  Został wydany kolejny numer Rocznika Leszczyńskiego, w którym można znaleźć trzy moje teksty: recenzja książki o Paulu Stankiewiczu (malarzu z Góry), o dżumie w literaturze i sztuce Leszna oraz pierwszy rozdział powieści o żydowskim Lesznie autorstwa Ludwiga Kalischa.

13.05.2011
Premiera programu o domu maszynisty, który zbudowano w 1911 r. na pl.Metziga w Lesznie. Zapraszam na stronę Telewizji Leszno.

23.04.2011
Kolejny program o historii zrealizowany we współpracy z Telewizją Leszno. Odcinek opowiada o willi Jana Maciejewskiego przy ul. 17 Stycznia, która została zbudowana w 1930 r. Willa z pewnością nie jest tak atrakcyjna, jak wille budowane przed I wojną światową, ale w jej historii kryje się opowieść o stosunkach polsko-niemieckich w okresie międzywojennym. Jak zawsze program do obejrzenia na stronie www.telewizjaleszno.pl w zakładce: Nasze Programy - Za Winklem.

08.04.2011
Kolejny program "Za Winklem". W tym odcinku opowiadam o historii stacji benzynowych, które w okresie międzywojennym znajdowały się przy al. Krasińskiego.

25.03.2011 Premiera kolejnego programu "Za Winklem". Tym razem opowieść o kamienicy studniarza Arthura Helma, która znajduje się w Lesznie, przy ul. 17 Stycznia, na przeciw budynku Policji.

22.02.2011
Przedstawiłem moją pracę doktorską z dermatologii na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi, otrzymałem tytuł "doktora nauk medycznych".

15.02.2011 promocja książki o cmentarzach w Lesznie. W tej książce, wydanej przez Miejską Bibliotekę Publiczną, ukazał się tekst mojego autorstwa o cmentarzu na Grzybowie w Lesznie.

11.02.2011
We współpracy z Telewizją Leszno rozpocząłem kolejny projekt związany z Ludwigiem Kalischem - żydowskim pisarzem z Leszna. Nagraliśmy pierwszy teatr telewizyjny dla lokalnego kanału. Ten mini spektakl, w moim przekładzie, nosi tytuł Golem. Jest nawiązaniem do pomnika Golema w Poznaniu, pochodzi z książki Bilder aus meiner Knabenzeit (Obrazki z moich lat chłopięcych). Występują Dawid Jaworski, Adam Stróżyński, reżyseria - Maciej Kostyk. Premiera - wkrótce.


07.02.2011
W Telewizji Leszno pojawił się news o tym, że Adam Stróżyński (uczeń LO3 w Lesznie) udzielił głosu do nagrania bajek Bernharda von Hindenburg, pisarza urodzonego w Głogowie. Jestem autorem przekładu tych bajek. Nagranie dla Telewizji Leszno zrealizował Rafał Domagała. Pliki dźwiękowe są udostępnione nieodpłatnie do odsłuchania i do pobrania ze strony Telewizji. Link:
http://www.telewizjaleszno.pl/info.php?id=20

01.02.2011 Premiera programu Za Winklem o domu Władysława Metelskiego. Dom stał na skraju ul. Krasińskiego, ale w wyniku jej przebudowy został zburzony. Zniknął z krajobrazu miasta zaledwie po 40 latach swojego istnienia. Prawie nikt o nim nie pamięta... stąd pomysł na program.

31.01.2011 W styczniowym numerze Życia Powiatu (gazeta powiatu górowskiego) ukazały się dwa moje teksty - o malarzu z Góry Paulu Stankiewiczu oraz o szkole w Śleszowie.

28.01.2011 Spotkanie w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Na tym spotkaniu przedstawiłem postać żydowskiego pisarza z Leszna, Ludwiga Kalischa oraz jego związki z operetkami oraz teatrem (stąd tytuł "Między Lesznem a kanakanem"). Dawid Jaworski i Adam Stróżyński, pod opieką Macieja Kostyka, przedstawili jeden z utworów leszczyńskiego pisarza ("Golem"), który ma związek z pomnikiem w Poznaniu. Kilka zdjęć ze spotkania w dziale "Galeria".

18.01.2011 Premiera programu Za Winklem o domu budowniczego Hansa Steina. Dom stoi w Lesznie, przy ul. 17 Stycznia, dziś znajduje się w nim przedszkole.

17.01.2011
TV Master (Telewizja z Głogowa) wyemitowała newsa o moich literackich przekładach bajek pisarza Bernharda von Hindenburga. Pierwszy raz pokazałem się publicznie w mieście, w którym się urodziłem...
www.tv.master.pl/informacja.php

12.01.2011
Ze względu na nieobecność przewodniczącego Komisji Infrastruktury oraz Rozwoju Miasta, miałem przyjemność prowadzić po raz pierwszy posiedzenie komisji Rady Miejskiej. Komisja poświęcona była prezentacji budżetu miasta na 2011 r. W punkcie „Sprawy różne” zgłosiłem wniosek, by ulicy, która będzie przedłużeniem ul. Konstytucji 3-Maja w kierunku Gronowa, nadać nazwę ul. Leo Baecka. W końcu 2010 r. w Lesznie odbyła się międzynarodowa konferencja poświęcona jednemu z największych filozofii judaizmu w XX w., który się wywodził z Leszna – Leo Baeckowi. Podczas tej konferencji padały wstępne deklaracje, by jednej z ulic miasta nadać właśnie tę nazwę. Obecnie wniosek zostanie skierowany do komisji d.s. ruchu w celu jego zaopiniowania.

10.01.2011 Z
ostałem zaproszony do przedszkola przy ul. 17 Stycznia w Lesznie. Przedszkolakom przeczytałem bajki pisarza z Głogowa Bernharda von Hindenburg we własnym przekładzie. Przedszkolaki były pierwszymi, którzy zapoznały się z tymi tekstami.
Dzień później, pojawił się na ten temat krótki tekst w Głosie Wielkopolskim:
www.leszno.naszemiasto.pl/artykul/731962,leszno-radny-czytal-dzieciom-bajki,id,t.html
Krótki materiał na ten temat ukazał się także w Telewizji Leszno.

09.01.2011
Ukazał się nowy odcinek Wehikułu czasu. Jest to przegląd historycznych wydarzeń z konkretnego miesiąca, które zbiera Wiesław Maciuszczak i publikuje na stronach Towarzystwa Ziemii Głogowskiej.  W najnowszym wydaniu znaleźć można bajkę Bernharda von Hindenburga Bursztynowy król w moim przekładzie.
www.glogow.pl/tzg/kalendarium/wehikul_czasu.htm

04.01.2011
Premiera nowego odcinka Za Winklem. Tym razem przedstawiam skomplikowaną, transgraniczną historię gwiazdy na jednym z kościołów w Lesznie.

31.12.2010 
Kolejny numer gazety górowskiej Życie Powiatu. W numerze mój artykuł na temat prawnika dr. Georga Baumerta. Pochodził on ze Śleszowa w gminie Jemielno. Jako prawnik interesował się m.in. prawem własności. Z powodu jego zasług, nadano jednej z berlińskich ulic jego nazwisko.

30.12.2010
Podczas posiedzenia sesji Rady Miejskiej Leszna zgłosiłem wniosek o tym, by 5 lutego 2012 r. zorganizować 370. urodziny ratusza leszczyńskiego, ponieważ będzie to rocznica pierwszej w historii wzmianki o tej budowli. O pomyśle napisał portal gazety ABC (www.leszno24.pl) oraz portal Radia Elka (www.elka.fm)

29.12.2010 1.)
Podczas posiedzenia Komisji Infrastruktury i Rozwoju Miasta złożyłem wniosek, by Komisja była informowana o wszelkich planowanych wyburzeniach budynków zbudowanych w Lesznie przed 1945 r. Wniosek został przyjęty jednomyślnie. 2.) W Głosie Wielkopolskim ukazał się artykuł, w którym napisano o mnie w kontekście planowanej walki z wszawicą w leszczyńskich przedszkolach.

24.12.2010 W Telewizji Leszno pojawił się kolejny odcinek "Za Winklem". Tym razem był to odcinek świąteczny, opowiadał o tym, jak obchodzono okres bożonarodzeniowy w Lesznie przed I wojną światową, a więc niemal 100 lat temu.

23.12.2010
W świątecznym numerze ABC (nr 102 (2251), 23.12.-29.12.2010) ukazał się mój artykuł "Stary dobry szwindel" o tym, jak oszukiwano w 1913 r. przekonywując o odziedziczeniu majątku w Kataloniii pod warunkiem wpłaty na podany adres 50 marek, czyli miesięcznej pensji.

16.12.2010 Podczas drugiej sesji Rady Miejskiej V kadencji złożyłem wniosek, by rozpocząć akcję przeciwko wszawicy, która rozpowszechniła się w przedszkolach w Lesznie. Zwróciłem uwagę, że nie jest to problem kosmetyczny, a dermatoza, która w wyniku wtónych zakażeń bakteryjnych może być przyczyną spadku odporności ogólnoustrojowej, a zatem ma istotne znaczenie medyczne. Wniosek w postaci pisemnej złożyłem także przewodniczącej Komisji Spraw Społecznych Rady Miejskiej Leszna. Podczas tej samej sesji zostałem wybrany wice przewodniczącym Komisji Infrastruktury Miejskiej.

07.12.2010 Ukazał się numer Panoramy Leszczyńskiej, w której napisano o mojej wizycie w Rudnej w związku z udziałem w Kawiarence Literackiej w tamtejszym Domu Kulturze. Spotkanie było poświęcone postaci Johanna Heermanna. W artykule umieszczono mój cytat.

07.12.2010
Premiera programu "Za Winklem" poświęconego postaci Hayma Salomona. Był to Żyd z Leszna, który finansował Rewolucję Amerykańską i w dużej mierze dzięki niemu USA stały się krajem niezależnym od Wielkiej Brytanii.
Link.: www.telewizjaleszno.pl/film.php

28.11.2010 Wycieczka do wsi Sądowel (Powiat Góra). W tej wsi urodził się niemiecki filozof, autor wydanej w 1871 r. książki Ueber die Entstehung und die Entwicklungsformen des Witzes (O powstaniu i rozwoju form dowcipu). Więcej - w dziale Galeria.

25.11.2010
Na stronie Telewizji Leszno wprowadzono nowy dział - "Audiobooki". Znajdują się tam trzy teksty w moim przekładzie - Dżuma w Lesznie Samuela Arnolda, Mój pradziadek Ludwiga Kalischa oraz Myśli Budujące Johanna Heermanna. Dwa ostatnie teksty nie były dotychczas bliżej znane.
Link.: www.telewizjaleszno.pl/info.php

24.11.2010 Premiera programu z serii "Za Winklem", tym razem o alkoholu i alkoholiźmie 100 lat temu w Lesznie i okolicach.
Link.: www.telewizjaleszno.pl/film.php

21.11.2010 Wybory Samorządowe. Po raz czwarty zostałem wybrany na radnego Rady Miejskiej Leszna. Tym razem zdobyłem 496 głosów. (W poprzednich wyborach otrzymałem 222 głosy.) Dziękuję za zaufanie. 

20.11.2010 Na zaproszenie Wójta Gminy Rudna, Towarzystwa Przyjaciół Rudnej oraz Centrum Kultury w Rudnej w Domu Kultury w Rudnej wygłosiłem wykład „Kontekst historyczny i kulturowy twórczości J. Heermanna”. Poza mną, z Leszna, udział w spotkaniu wziął proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej, ks. Waldemar Gabryś, który mówił o aspektach teologicznych pieśni tego duchownego-poety. Na spotkanie przyszło 150-200 osób. Chór kościelny z Rudnej zaśpiewał także dwie pieśni Heermanna, jedną w moim przekładzie. Pokazano także program pt "Tablica Heermanna", który w 2006 r. zrealizowałem z Telewizją Leszno. Na zakończenie spotkania, uroczyście odsłonięto tablicę poświęconą pamięci poety. Zawisła ona na obecnym kościele prawosławnym, w którym dawniej ochrzczono Heermanna (zdjęcia w galerii).

02.11.2010 Program w Telewizji Leszno „Fryzjerzy” - o fryzjerstwie w Lesznie 100 lat temu
Link.:  www.telewizjaleszno.pl/film.php

29.10.2010 Sympozjum „Ewangelicy w Lesznie” - Miejska Biblioteka Publiczna, wypowiedź „Dżuma w historii, literaturze i sztuce Leszna”

26.10.2010 zdałem egzamin specjalizacyjny, od tego dnia jestem lekarzem-specjalistą z zakresu dermatologii i wenerologii (Jest to bodajże największy sukces, jaki odniosłem do teraz w swoim życiu.)

19.10.2010 premiera programu o domu z wieżą, który znajduje się przy ul. Korcza
http://www.telewizjaleszno.pl/film.php?id=2516&str=1

27-28.09.2010 Konferencja „Leo Baeck – Najsłynniejszy Żyd Leszna”, udział w organizacji okolicznościowej wystawy, realizacja audiobooków rozdawanych gościom konferencji

21.08.2010 Premiera słuchowiska „Dżuma w Lesznie”, tekst z 1710 r. w moim przekładzie
Pobierz: www.telewizjaleszno.pl/DZUMA.mp3

ostatnie zmiany wykonane 2010-11-08 00:17:04
,


opis stopki