Marcin Błaszkowski


W Lesznie jest godzina 12:38:00
Mamy teraz wiosna.

Dziś jest Wtorek 11 maja 2021, Imieniny Igi, Mamerta, Miry


Serwis używa cookies aby zapamiętać otwartą sesję i ewentualne dane o logowaniu. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Serwis nie zapisuje ciasteczek do profilowania reklam lub śledzenia użytkownika.Blankenrath

... wyjątkowe wspomnienia o wyjątkowo niewyjątkowej miejscowości

Blankenrath jest miejscowością położoną w landzie Nadrenia-Palatynat, w powiecie Cochem-Zell. Wieś zamieszkiwana jest przez około 1700 osób. Jest to centrum o najniższej randze administracyjnej, co oznacza, że znajduje się w nim poczta, bank, apteka, szkoła podstawowa, zarząd miejscowości, lekarz rodzinny, sklepy oraz obiekty sportowe. Nie oznacza to jednak, że Blankenrath jest miejscowością ładną i przyciągającą.

Region Hunsrück, w którym znajduje się miejscowość, jest regionem wulkanicznym, a ziemia była w tych okolicach zawsze mało urodzajna. Niektórzy mawiają, że poza winogronem, nad rzeką Mozelą, nie rośnie w regionie prawie nic. Te trudne warunki spowodowały, że w promieniu 60 km od Blankenrath trudno znaleźć miasto przewyższające liczbę 40 tys. mieszkańców. Trudne warunki ekonomiczne oczywiście nie sprzyjały rozwojowi sztuki, stąd miejscowości w tym regionie nie należą do urodziwych. Tak samo jest i z Blankenrath.

Najważniejszą budowlą jest kościół katolicki z lat 1761-1762 w romańską wieżą, pochodzącą z wcześniejszej budowli kościelnej znajdującej się w tym miejscu. Kościół jednak trudno zwiedzić wewnątrz, bo jest niemal zawsze zamknięty. Kościół jest budynkiem głównym parafii obejmujących kilka filiałów, stąd ksiądz proboszcz nie ma łatwej pracy duszpasterskiej. Kościół parafialny ze swoimi filiałami jest w zasadzie jedyną atrakcją turystyczną, stąd zaplanowano trasę pieszą wzdłuż tych obiektów, wydrukowano ulotki, w pobliżu kościoła postawiono planszę informacyjną.

W Blankenrath znajduje się także Dom im. Marcin Lutra, który jest miejscem nabożeństw dla ewangelików. Także i w tym przypadku duchowny obsługuje inne miejscowości, w tym także pobliskie miasto Zell, które jest razem z Cochem siedzibą władz powiatowych.

W centrum miejscowości znajduje się zaledwie kilka ładnych domów, czy to wolno stojących willi, czy też domów wzdłuż główniej ulicy. Bank (Sparkasse) znajduje się w centrum Blankenrath w nowoczesnym budynku. Siedziba władz wsi zajmuje willę, która w te sposób stała się „ratuszem”, choć wcale tego po niej poznać nie można.

Mówiąc ironicznie o Blankenrath można powiedzieć, że dla młodych ludzi posiada ona dwa punkty centralne. Jednym z nich jest pizzeria Halila (imię właściciela) dla tych, którzy dysponują choćby najbardziej drobnymi pieniędzmi oraz przystanek autobusowy, dla tych, którzy żadnej gotówki nie posiadają.

Pizzeria Hallila to w zasadzie centrum miejscowości. Tutaj można zjeść całkiem dobrą pizzę, którą Hallil sam wyrabia na miejscu oraz kebab, jak to bywa w każdej restauracyjce tego typu. Pizzeria wprawdzie jest podzielona na dwie części przeszklonymi drzwiami i w tej części, ze drzwiami, raczej pizzy się nie je a spożywa wódeczkę oglądając na dużym telewizorze mecze i inne podobne wydarzenia. W taki to prosty i skuteczny sposób miejsce przyniosło właścicielowi duże zarobki, choć wydawało by się, że w tak prowincjonalnej miejscowości na to liczyć nie należy. Właśnie pizzeria Halila a konkretnie osoby, które się tam pojawiły, spowodowały, że zawitałem do tej miejscowości i poznałem tam wiele osób, z niektórymi zaprzyjaźniłem się… kto wie, może na zawsze.

Blankenrath ma też rosyjską twarz. Miejscowości w niektórych regionach, a takim jest region Hunsrück, wymierają, bo wiele osób nie może tam znaleźć możliwości realizacji swoich zamierzeń zawodowych i wjeżdża. Stąd w tych miejscowościach otrzymują mieszkania przybysze z Rosji i innych krajów powstałych po rozpadzie Związku Radzieckiego. Dlatego też w Blankenrath bardzo łatwo usłyszeć na ulicach, czy w sklepach, język rosyjski. Także wygląd wielu mieszkańców miejscowości zdradza pochodzenie. Mieszkańcy regionu, z tego powodu, odnoszą się do Blankenrath niejednokrotnie z nieskrywanym dystansem. Słyszałem o przypadkach animozji polsko-rosyjskich wśród nowo przybyłych mieszkańców miejscowości. Jak widać nie ustają one, nawet jeśli teoretycznie pobyt na niemieckiej ziemi dwóch słowiańskich narodów mógłby sprzyjać integracji. Jak się jednak okazuje, Polacy i Rosjanie są przez Niemców coraz wyraźniej rozróżniani i to z bardziej korzystną cezurą dla tych pierwszych.

Niedawno, czyli około 2 lata temu w Blankenrath wykonano dwie inwestycje – zbudowano boisko sportowe oraz zagospodarowano staw. O pierwszej inwestycji nic powiedzieć nie mogę, jednakże nad stawem byłem kilkakrotnie z przyjaciółmi, stąd chętnie go wspominam. Staw nieduży ale wobec braku atrakcji cieszących oko, stał się on dumą mieszkańców. Co więcej natychmiast powstały w jego okolicy wille, z których okien widok przy odrobinie fantazji przypomina widok na morze.

Historia miejscowości zaczyna się na przełomie IX i X w. Jednakże przez ostatnie ponad 1000 lat w miejscowości nie wydarzyło się nic ważnego, co by wpłynęło na jego rozwój. Ostatnio jednak podobno przybywa osób starszych, których podstawowe potrzeby są zaspakajane przez infrastrukturę wiejską a dla których atrakcyjne ceny nieruchomości są kwestią decydującą w podejmowaniu decyzji o miejscu zamieszkania.Zdjęcie: Blankenrath Zdjęcie: Blankenrath Zdjęcie: Blankenrath Zdjęcie: Blankenrath Zdjęcie: Blankenrath Zdjęcie: Blankenrathostatnie zmiany wykonane 2014-10-19 01:14:03
,


opis stopki