Marcin Błaszkowski


W Lesznie jest godzina 11:51:49
Mamy teraz wiosna.

Dziś jest Wtorek 11 maja 2021, Imieniny Igi, Mamerta, Miry


Serwis używa cookies aby zapamiętać otwartą sesję i ewentualne dane o logowaniu. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Serwis nie zapisuje ciasteczek do profilowania reklam lub śledzenia użytkownika.Johann Heermann a Głogów

... na granicy zainteresowań Głogowem


W najbliższe sobotnie popołudnie (1 marca 2014 r.) w leszczyńskim ratuszu odbędzie się promocja książki. Jest to przekład kazania Johanna Heermanna Myśli budujące poprzedzone dość obszernym wstępem Marcina Błaszkowskiego oraz ks. Gabrysia.

Johann Heermann urodził się u schyłku XVI w. w Rudnej, był duszpasterzem ewangelickim w Chobieni, gdzie napisał wiele pieśni kościelnych, część z nich została użyta przez Jana Sebastiana Bacha w jego kantatach i chorałach. Jest to zdecydowanie interesujący ślad kultury Dolnego Śląska w kulturze ogólnoludzkiej.

Johann Heermann drukując swoje utwory (pieśni, kazania), musiał utrzymywać kontakty ze środowiskiem drukarskim. Do czasu wybuchu wojny trzydziestoletniej silne środowisko drukarskie znajdowało się także w Głogowie. W 1607 r. ukazał się w tym właśnie mieście druk Johanna Heermanna Horarum subcesivarum, fasciculus primus wydany przez Joachima Funcka. Reprodukcja pierwszej strony tego druku została umieszczona w książce Krystyna Matwijowskiego Głogów. Monografia miasta w 1994 r. (s. 179)

Wojna trzydziestoletnia i głogowskie wydarzenia z czasu pobytu w mieście dragonów Lichtensteina miały wpływ na ucieczkę dolnośląskich ewangelików do Polski, przede wszystkim do Leszna, gdzie tworzyli oni nie tylko nowe parafie ewangelickie ale także nowe miasta. Takim miastem ucieczkowym było właśnie Leszno.

Johann Heermann napisał kazanie Myśli budujące w formie znanego wówczas na całym Śląsku kazania dla kościoła domowego, bo ewangelicyzm tylko w obszarze domowym wolno było wówczas wyznawać swobodnie. Kazanie to jest zatem dziełem bardzo specyficznej literatury uwarunkowanej lokalnymi wydarzeniami.

W prezentowanej wkrótce książce znajduje się także rycina przedstawiająca prześladowanie luteranów właśnie w Głowie. Użyczył ją Wiesław Maciuszczak z Towarzystwa Ziemii Głogowskiej.

Zapraszam do Leszna, do ratusza, by odkryć nieznany dla odbiorców polskiej kultury fragment wspólnej historii dla Leszna i Głogowa.

Spotkanie odbędzie się w ramach cyklu Urodziny ratusza, bo właśnie w kazaniu Johanna Heermanna znajduje się pierwsza wzmianka literacka o tej leszczyńskiej budowli.

Szczegółowy program uroczystości:

16.00 Uroczyste nadanie tytułu Lidera rewitalizacji 2013 (Wieniawa, Rynek 29)
16.30 Konferencja pn. Johann Heermann i leszczyński Ratusz
- Historiografia Leszna ostatnich lat i miejsce „Myśli budujących” Johanna Heermanna w jej kontekście – prof. dr hab. Stanisław Sierpowski
- Transgraniczność Johanna Heermanna – prof. UŚ dr hab. Zbigniew Kadłubek
- Jakie pytania stawia teraźniejszość „Myślom budującym” Johanna Heermanna – dr Marcin Błaszkowski
- Tablica pamiątkowa Johanna Heermanna w Lesznie: historia i wymiar kulturowy – dr Marcin Błaszkowski
- Niezrealizowane plany wyburzenia ratusza w Lesznie – dr hab. Miron Urbaniak
18.00 Poczęstunek urodzinowym tortem
18.30 Zwiedzanie Ratusza z przewodnikiemZdjęcie: Johann Heermann a Głogów Zdjęcie: Johann Heermann a Głogówostatnie zmiany wykonane 2014-02-25 00:30:17
,


opis stopki