Marcin Błaszkowski


W Lesznie jest godzina 13:22:47
Mamy teraz wiosna.

Dziś jest Wtorek 11 maja 2021, Imieniny Igi, Mamerta, Miry


Serwis używa cookies aby zapamiętać otwartą sesję i ewentualne dane o logowaniu. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Serwis nie zapisuje ciasteczek do profilowania reklam lub śledzenia użytkownika.Urugwaj w kilku zdaniach


Urugwaj jest krajem, który leży w Ameryce Południowej, jest wciśnięty pomiędzy południowe granice Brazylii i północno-wschodnie Argentyny. Od południa graniczy z Oceanem Atlantyckim oraz z Río de La Plata, wielką rzeką powstałą ze zlania się rzek – Uruguay oraz Parana. Zajmuje terytorium stanowiące około 60% terytorium Polski a zamieszkiwany jest przez niecałe 3,5 mln osób. Językiem urzędowym jest język hiszpański.

Nazwa kraju, która w ogóle nie wskazuje na to, że jest to kraj hiszpańskojęzyczny, pochodzi od nazwy rzeki stanowiącej zachodni brzeg kraju. Pochodzi ona z języka guaraní, języka szczepu Indian, i oznacza „rzekę ptaków malowanych”. W kulturze polskiej jest to kraj tak zupełnie nieznany, że do języka polskiego jego nazwa przeszła z języka niemieckiego, w którym to zbitka „-guay” została przekształcona na „-gwaj”, zupełnie niezgodnie z oryginałem.

Ze względu na stabilną gospodarkę od dziesiątków lat, kraj ten nazywany jest Szwajcarią Ameryki Łacińskiej. Według Transparency International pośród wszystkich trzech Ameryk Urugwaj ma najmniejszą skalę korupcji. 97,7% ludności potrafi czytać i pisać a rząd wyposażył każdego ucznia w komputer chcąc osiągnąć wysoką skalę informatyzacji.

Urugwaj na swój sukces pracuje od lat. Laickie, nieodpłatne i obowiązkowe nauczanie wprowadzono tam już w 1877 r., w 1910 r. wprowadzono ośmiogodzinny tryb pracy, ochronę kobiet pracujących oraz zakaz pracy dzieci. Urugwaj był piątym krajem w świecie, który przyznał kobietom prawa wyborcze (1927 r.) Dzisiaj jest jedynym krajem Ameryki Łacińskiej, w którym aborcja jest legalna.

Rozwój społeczny i edukacja pozwala na wprowadzanie innowacji. To Urugwajczycy wynaleźli tonic, konserwowanie mięsa przez jego solenie, rozrusznik serca, mammografię, krzywą łańcuchową, program GeneXus, gitarę dynamiczną i deser chajá.

Urugwaj to także kraj kultury. UNESCO wpisało muzykę candombe z tego kraju na listę niematerialnego dziedzictwa ludzkości. Muzyka ta towarzyszy najdłuższemu karnawałowi na świecie, który odbywa się właśnie w tutaj i trwa aż 40 dni. La cumprista to rodzaj tanga, który także wynaleziono w Urugwaju. Z tym małym krajem kojarzy się kultura gaucho, czyli samotnie podróżujących pasterzy na koniach, pilnujących ogromnych stad krów. Wśród kulinariów należy wymienić herbatę mate, asado (wołową pieczeń z grilla), wino tannant.

Bardzo duże znaczenie dla Urugwaju ma miasto Colonia del Sacramento, które zostało wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, jako jedyne takie miejsce w kraju. Miasto przyciąga dużą ilość turystów, choć nie tylko ono, bo cały południowy Urugwaj to niemal niekończące się ciepłe plaże. Rocznie odwiedza to państwo tyle samo turystów, ilu jest jego mieszkańców.
 Zdjęcie: Urugwaj w kilku zdaniach Zdjęcie: Urugwaj w kilku zdaniach Zdjęcie: Urugwaj w kilku zdaniach Zdjęcie: Urugwaj w kilku zdaniach Zdjęcie: Urugwaj w kilku zdaniach Zdjęcie: Urugwaj w kilku zdaniach Zdjęcie: Urugwaj w kilku zdaniach Zdjęcie: Urugwaj w kilku zdaniach Zdjęcie: Urugwaj w kilku zdaniach Zdjęcie: Urugwaj w kilku zdaniach Zdjęcie: Urugwaj w kilku zdaniachostatnie zmiany wykonane 2012-12-12 02:34:43
,


opis stopki