Marcin Błaszkowski


W Lesznie jest godzina 20:15:33
Mamy teraz lato.

Dziś jest Czwartek 11 sierpnia 2022, Imieniny Luizy, Włodzmierza, Zuzanny


Serwis używa cookies aby zapamiętać otwartą sesję i ewentualne dane o logowaniu. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Serwis nie zapisuje ciasteczek do profilowania reklam lub śledzenia użytkownika.Czytam i słucham


Być może wyda się zaskakujące, że chciałbym powiedzieć o tym, co czytam i czego słucham... bo w sumie kogo to może interesować? Jednakże jestem przekonany, że to, czego czytam i słucham, kształtuje moją świadomość, wrażliwość oraz moje postrzegania świata. Oto kilka książek, które ostatnio zapadły mi w pamięć, bądź te, które z przyjemnością przeczytałem:

Joanna Kuciel-Frydryszak - Służące do wszystkiego
Pasjonująca opowieść o dziewczynach od wszystkiego, które przez wieki sprowadzono do roli niemal niewolniczej a które przyczyniły się także w wielu dziedzinach życia społecznego, w historii, w kulturze

Jecheskiel Kotik - Moje wspomnienia, tom II
Drugi tom wspomnień pochodzącego z Kamieńca na Białorusi autora. Klasyka memuarystyki żydowskiej. Ogromna ilość porywających przygód miotanego przez los człowieka.

Jecheskiel Kotik - Moje wspomnienia, tom I
Pierwszy tom wspomnień J. Kotika, w których opowiada o dzieciństwie spędzonym w typowym środowisku na dawnych kresach Rzeczpospolitej, a za jego życia - w zaborze rosyjskim. 

Ludiwg Kalisch - Das Buch der Narrheit (Księga Błazeństwa)
Zbiór tekstów zawierających satyrę polityczną napisanych w Moguncji przez pisarza żydowskiego pochodzącego z Leszna

Edmund Waszyński - Droga do Asklepionu. Wspomnienia
Książka wspomnieniowa profesora historii medycyny - ginekologa, z pewnością jednej z najbardziej barwnych postaci w historii Leszna XX w.

Wacław Nawrocki - Leszno w dziejach polskich
Historia Leszna napisana tuż po zakończeniu II wojny światowej, przepełniona niechęcią do Niemców. Pozycja jednakże pozwala zrozumieć, jak kronikarstwo lawirje między rzeczowością a emocjonanością.

Olga Tokarczuk - Bieguni
Książka o psychologii podróży i podróżowania. Liczne przykłady historii i komentarzy, które ukazują najróżniejszy punkt widzenia na podróżowanie. Dawniej i dzisiaj.

Marcin Czerwień - Proza historyczna Jaana Krossa
Studium literaturoznawcze prozy najbardziej znanego estońskiego pisarza Jaana Krossa, w którym autor wyjaśnił metodykę twórczą estońskiego autora.

Błażej Baraniak - Dom Trzech Kobiet
Powieść o pewnym domu w Lesznie, w którym spotyka się kilka starych osób i przechodzi ze sobą ostatni etap życia.

Mati Unt - Żegnaj rudy kocie (powieść naiwna)
Powieść o naiwnej nadziei, że w młodym estońskim pokoleniu w czasach komunizmu pozostanie przywiązanie do estońskości mimo narzucanym nowym wzorom.

Ryszard Rymaszewski - Panama kaliber 2000
Historia powstania państwa Panama oraz kanału panamskiego. Autor dość szczegółowo omawia proces przejęcia kanału od Amrykanów

Mati Unt - Jesienny bal
Powieść o szarych blokowiskach w Tallinie, w których po cichu i w sposób niewypowiedziany tli blask nadziei na wolność.

Olgierd Budrewicz - Karnawał na wulkanie
Opowieści z podróży reporterskiej do Ameryki Południowej w latach 70 XX w. Zaskakujące próby znalezienia punktów styku komunistycznej Polski oraz kilku krajów latynoskich 

Ruth von Ostau - Wschowski taniec śmerci
Powieść o wydarzeniach z okresu epidemii pestylencji z lat 1709-1710 we Wschowie. Interesujący ślad literacki tych wydarzeń z pogranicza śląsko-wielkopolskiego.

Gotthold Ephraim Lessing - Dzieła wybrane, t. I-III
Zbiór dramatów i pism krytyczno-literackich niemieckiego klasyka XVIII w.

Krzysztof Teodor Toeplitz - Rodzina Toeplitzów. Książka mojego ojca

Historia rodziny żydowskiej, która pochodziła z Czech ale udokumentowaną historię rozpoczęła w Lesznie. Autor książki był współtwórcą słynnego serialu „Czterdziestolatek”.

E.T.A. Hoffmann - Opowiadania
Zbiór opowiadań słynnego niemieckiego pisarza, którego życiorys otarł się o Głogów

E.T.A. Hoffmann - Dziadek do orzechów
Klasyczna bajka wigilijna, która umiejscawia człowieka między snem, marzeniami a rzczywistością na równi.

Mario Benedetti - Gracias por el fuego (pol. Dziękuję za ogień)
Książka o trudnej Ameryce Łacińskiej, gdzie karierę robią ludzie postępujący niegodnie. Tyle, że i tam niegodne postępowania w pewnym momencie zostaje wypunktowane i ten, kto niszczył innych, odczuwa samotność bez możliwości na korektę.

Olga Tokarczuk - Prowadź swój pług przez kości umarłych
Z pozoru kryminał dziejący się w Kotlinie Kłodzkiej. De facto stwierdzenia i wydarzenia, które skłaniają do wielurakich przemyśleń.

Jaan Kaplinski - Ojcu
Książka, która w formie ma przypominać list do ojca, którego nigdy autor nie poznał, a jest rozważaniem nad wieloma kwestiami z życia ludzkości. Po części jest to polonik, bo Polska odgrywa ważną rolę w życiu pisarza o polskich korzeniach.

Mirosław Wlekły - Tu byłem. Tony Halik
Opowieść o Tony Haliku, słynnym podróżniku i jak się okazało w badaniach reporterskim - mitomanie pierwszej wody. Co nie przeszkadza, że stał się on istotnym elementem kultury polskiej w czasach komunizmu.

Jóżef Ignacy Kraszewski - Król Piast
Powieść historyczna o królu Michale Korybucie Wiśniowieckim. Pisarz nakreślił króla jako ofiarę tragizmu. Powieść plastyczna bez niepotrzebnych ocen. Autor podchodzi z szacunkiem do postaci prezentowanych oraz do czytelników.

Wiesław Fijałkowski - Złota Droga
Książka o Kanale Panamskim i o jego znaczeniu w polityce światowej. Chociaż pisana w tzw. poprzednim systemie z użyciem konkretnego słownictwa, to nie uchybia trafnej ocenie sytuacji.

Mistrz Wincenty (tzw. Kadłubek) - Kronika polska
Meandryczna rozmowa dwóch starców na temat najdawniejszych dziejów polskich

Ludwig Kalisch - Wage der Gerechtigkeit (Waga sprawiedliwości)
Sztuka teatralna napisana przez pisarza z Leszna, żydowskiego pochodzenia. Tematyka - godne zarządzanie miastem z punktu widzenia idei Rewolucji Francuskiej.

Józef Ignacy Kraszewski - Stara baśń
Lektura istotna dla wiedzy o samym sobie jako Polaku. Opracowanie legendy o Piaście, jedno z wielu na przestrzeni wieków, jednak o dużym znaczeniu literackim.

John le Carré – Krawiec z Panamy
Powieść szpiegowska w scenerii inwazji Stanów Zjednoczonych na Panamę

Wiesław Fijałkowski - Złota droga
Historia kanału panamskiego i jego roli w polityce światowej

Anna Pamuła - Polacos, Chajka płynie do Kostaryki
Reportaż o polskich Żydach, którzy zmuszeni i podstępem wyjechali do Kostaryki. Książka wyjaśnia dlaczego część Żydów, którzy Polskę opuścili, tak bardzo jej nie lubią

Zuzanna, tragedia z 13. rozdziału Księgi Daniela
Dramat, który w 1646 r. zostały wystawiony w gimnazjum leszczyńskim i który przyciągnął do Leszna liczne ważne osobistości całej Rzeczpospolitej. Wstęp do przekładu z języka łacińskiego wykonanego przez Roberta Sawę, napisał prof. Dariusz Chemperek z Lublina

Miguel de Unamuno – Ciotka Tula
Powieść hiszpańskiego pisarza-filozofa, z pochodzenia Baska. W utworze poruszono zagadnienie psychologiczne tłumienia i fałszywej świadomości. W warstwie narracyjnej – pewna kobieta nie zważając na cenę, wymusza postawy i plany życiowe środowiska w imię bliżej nieznanych ideałów i poczucia obowiązku.


Ludiwg Kalisch - Barbiton oder Stunden der Muse (Barbiton albo chwile natchnienia)

Zbiór utworów lirycznych żydowskiego pisarza z Leszna; jego debiut literacki

Ellen Niit - Opowiadania o wesołych bliźniętach
Próba poznania estońskiego dzieciństwa spowodowana przez pośredni kontakt z nieżyjącą już autorką

Mati Unt - Wołanie z dalekiego świata
O tym, że nasze reakcje i kontakty, bez względu na to, czy dotyczą miłości, czy śmierci, są wynikiem różnych skojarzeń, niezawsze lub może nigdy nie związanych z logiką.

Mati Unt - Dług
Historia o procesie stawania się odpowiedzialnym opowiedziana na postmodernistyczny sposób. Mnóstwo interesujących komentarzy na temat rzeczywistości estońskiej, które jednak korespondują z doświadczeniami powszechnymi.

Jaan Kross - Cztery wyznania z przyczyny świętego Jerzego
Ksiażka, która niby opowiada o wydarzeniach z zamierzchłej historii Estonii ale de facto ukazuje psychologię powrotów do korzeni po wielu latach nieobecności

Andrzej Myrcha - Z wizytą u panamskich Indian

Wrażenia z podróży polskiego biologa do Indian panamskich, z którymi i ja miałem kontakt w ich kraju. Konfrontacja tego, co widział autor 40 lat temu a co widziałem niedawno sam.

Jerzy Topolski (red.) - Historia Leszna

Lektura obowiązkowa regionalisty, w końcu przeczytana od deski do deski

Ellen Niit - Pille-Rin
Estońska książka dla dzieci - czasem warto poznać, na czym wyrośli moi równieśnicy w innych krajach

Jaan Kross - Immatrykulacja Michelsona
Powieść estońska o podejmowaniu złych decyzji w kluczowych momentach życia, o stąpaniu po lodzie w sensie przenośnym

Jarosław Molenda - Panama 1671

Historia narodzin, rozkwitu i upadku piractwa. Przedstawiono kontekst polityczny, zjawiska społeczne i wydarzenia osobiste, które przyczyniły się do zaistnienia piractwa karaibskiego w kulturze i pamięci świata.

Romuald Wojna - Wielki świat nomadów

Książka historyczna o powstawaniu i upadku wielu państw pomiędzy Chinami oraz Europą. Nawiązania do twórców kultury narodów stepowych, o których Europejczycy prawie nie pamiętają.

Mirosław Wlekły - All Inclusive. Raj, w którym seks jest bogiem

Książka o patologicznych wydarzeniach w Dokinikanie oraz o niehlubnym w nich udziale Polaków.

Henryk Sienkiewicz - Quo vadis
Lektura szkolna, którą przeczytałem wiele lat po zakończeniu szkoły. Książka o sile przebaczania, miłości i wierze.

Jerzy Pilch - Portret młodej Wenecjanki

Tyrady intelektualne jednego z najlepszych polskich pisarzy, których granicę wyznaczają kobiety i seks a które z kolei bliższymi, dalszymi skojarzeniami kulturalnymi lub całkiem codziennymi.

Andrzej Karpiński - W walce z niewidzialnym wrogiem

Monografia dżumy w Rzeczpospolitej na przestrzeni wieków.  Książka, w której autor - historyk, zebrał niemal wszystko, co na temat dżumy w Polsce zbadano.

Aarne Puu (wybór i przekład) - Kochanka diabła. Opowiadania estońskie
Zbiór opowiadań autorów estońskich, którzy stali się już klasyką literatury swojego kraju. Są to opowiadania od narracji naturalistych po utwory typu "strumień świadomości".

Jaan Kross - Professor Martens Abreise (Wyjazd profesora Martensa)

Prof. Martens całe życie zawodowe zajmował się prawem narodów, był prawnikiem znanym na całym świecie. Za udział w wielu procesach pokojowych był bliski nagrody Nobla. Jego działalność naukowa stała się narzędziem do czyjejś kariery politycznej a profesor stał się jej ofiarą. Książka o wyborach w pozornie niejednoznacznych sytuacjach. Jaan Kross kolejny raz porusza temat mozolnego budowania estońskiej tożsamości narodowej. Jest to z jego punktu widzenia syzyfowa praca z wyboru.

Gotthold Ephraim Lessing - Natan Mędrzec
Dramat niemieckiego klasyka literatury żydowskiej na temat wartości humanistycznych, które mogą i powinny przekraczać granice wyznaniowe.

Ludwig Kalisch - Gebunden und Ungebunden (Razem i osobno)

Zbiór wierszy, opowiadań i krótkich dramatów na temat ludzkich postaw, które autor niemiłosiernie prześmiewa i piętnuje.

Ludwig Kalisch - Streifzug durch die Narrhalla 
Przegląd tekstów, które żydowski pisarz z Leszna, L. Kalisch, umieścił w periodyku Narhalla (Błazeństwo) mieszkając w Moguncji (Mainz) i przyczyniając się do rewolucji 1848 r. w tym regionie Europy.

Ryszard Kapuściński – Cesarz

Anatomia nadużycia władzy, koterii z nią związanych oraz jej upadku. Za przykład posłużyła Etiopia.

Włodzimierz Kalicki, Monika Kuhnke – Sztuka zagrabiona. Uprowadzenie Madonny

Historie zrabowanych w Polsce dzieł sztuki. W tle przerażające relacje o chciwości, hipokryzji i kłamstwach niemieckich i rosyjskich historyków sztuki.


Małgorzata Rejmer - Bukareszt. Kurz i krew

Bardzo interesujący reportaż na temat rumuńskiej stolicy. Dzisiejszy stan rumuńskiego społeczeństwa ukazany w kontekście historii i kultury. Jednak celem książki jest przedstawienie psyche Rumunów i tego, jak sobie radzą i nie radzę w obecnej rzeczywistości.

Dan Lungu - Jestem komunistyczną babą!

O rumuńskiej chorobie społecznej - czyli nostalgii za komunizmem. Choroba jednak okazuje toczyć nie tylko Rumunów. 

M. Scott Peck - Droga rzadziej wędrowana

Książka o rozwoju osobowości, którą podarował mi przyjaciel od wielu lat.

Henryk Sienkiewicz – Nowele wybrane

Lektura nowel, które otrzymałem od rodziców na święta Bożego Narodzenia 30 lat temu: Szkice węglem, Janko Muzykant, Z pamiętnika poznańskiego nauczyciela, Bartek zwycięzca, Za chlebem, Sachem, Wspomnienia z Maripozy, Latarnik.


Ludwig Kalisch – Pariser Leben (Życie paryskie)

Zbiór 19 esejów o Paryżu i życiu mieszkańców tego miasta napisanych w drugiej połowie XIX w. przez żydowskiego pisarza pochodzącego z Leszna. Kalisch wyjechał do Francji ratując się przed prześladowaniami politycznymi ze strony administracji pruskiej. Eseje są zarówno relacją z wydarzeń, jak i zbiorem przemyśleń, czasem ujętych w satyryczną formę.

Rodrigo Rey Rosa – El material humano (Materiał ludzki)

Wskutek trzęsienia ziemi gwatemalskie archiwum spraw policyjnych zostało uszkodzone a prace nad porządkowanie dokumentów trwają. Pewien pisarz postanawia poszukać materiałów o osobach, które w latach 60 podlegały represjom politycznym w Gwatemali. Również wtedy porwano jego matkę i przetrzymywano ją przez wiele miesięcy. Pisarz powoli dociera do dokumentów oraz do ludzi, którzy krok po kroku stają się elementami układanki spraw społecznych i prywatnych. Jednakże pisarz dochodzi do wniosku, że nie starczy mu determinacji do tego, by dochodzić spraw do końca. Książka jest zatem o tym, że w życiu istnieją także niezakończone projekty, które zakończenia nie wymagają.


Dariusz Papież – Dom Czwartego Przykazania

Książką jest zainspirowana wydarzeniami z Domu Pomocy Społecznej w Lesznie. Nie jest oczywiście sprawozdaniem z pracy autora ale literacką jego opowieścią o uczuciach (miłość, przyjaźń, zagubienie, potrzeba bycia akceptowanym i podziwianym) osób związanych z tą instytucją, zarówno osób tam mieszkających, jak i pracujących.

Isaac Bashevis Singer – Spuścizna

I.B. Singer urodził się w Polsce, otrzymał literacką nagrodę Nobla pisząc z języku jidysz. W tej powieści zmierzył się z tematem wierności i sensu wierności tradycji rodzinnych i wyznaniowych oraz jak stosunek do nich wpływa na pojmowanie świata i podejmowanie decyzji przez jednostki. Wprawdzie autor opowiedział o judaizmie, ale poruszane zagadnienia dają się przenieść na inne wyznania lub nawet systemy filozoficzne.


Janusz Leon Wiśniewski – Samotność w sieci

Powieść o dwóch osobach, które poznają się w internecie. Zaczyna się od pozornie niewinnych zwierzeń, kończy się na prawdziwym romansie. Książka zbudowana jest tak, że czytelnik poznaje całą historię raz z ust jednej osoby, raz z ust drugiej osoby zaangażowanej w romans.


Harry Mulisch – Czarne światło

Utwór pisarza uznanego za najlepszego prozaika języka niderlandzkiego wszechczasów. Powieść opowiada o pewnym człowieku, który zaczął odliczać czas swojego życia po śmierci żony. Nigdy też po tej śmierci nie powrócił do poprzedniego życia w społeczeństwie. Pewnego razu postanawia zorganizować przyjęcie urodzinowe, ale ani skład zaproszonych gości, ani przebieg nie odpowiadał planom. Wszystko okazało się dziwne ale całkiem naturalne.

Pierre Choderlos de Laclos – Niebezpieczne związki

Powieść uznawana za klasykę powieści niemoralnej. Pełna psychologii związanej z miłością, zdobywaniem, porzucaniem, cierpieniem, zemstą z powodu nieudanej miłości.


Rodrigo Rey Rosa – Głusi

Powieść, w której autor opowiada o skomplikowanej rzeczywistości gwatemalskiej niby w tle zadziwiającej historii o domniemanym porwaniu, które wcale porwaniem nie było, choć okup – owszem był. Owa rzeczywistość gwatemalska poruszona jest zarówno w kontekście społecznym, ekonomicznym ale także literackim, historycznym oraz mówi o tym, jak to wszystko wpływa na ludzkie wnętrze. Powieść napisana jest dynamiczny sposób tak, że owe „trudności” gwatemalskie dla osób nie znających kraju nie są łatwo dostrzegalne. Zdecydowanie jedna z lepszych książek, jakie czytałem w ciągu ostatnich miesięcy.

Rodrigo Rey Rosa – Severina

Książka o morderstwie koniecznym w niezrozumiałym kontekście. Wszystko w gwatemalskiej rzeczywistości stolicznej. Literacki zawrót głowy.


Tomás Eloy Martínez – Evita

Powieść o tym, jak wielkim kultem otoczono Evitę Perón. Spotęgował się on do tego stopnia, że przez wiele lat po jej śmierci miejsce przebywania jej ciała było tajemnicą wagi państwowej a ludzie, który byli zaangażowani w akcję jego ukrycie niejednokrotnie odchodzili od zmysłów.


Antonio Tabucchi – Los últimos tres dias de Fernando Pessoa, Un delirio (Ostatnie trzy dni Fernanda Pessoa. Deliruim)

Krótka opowieść, w której wybitny znawca twórczości Fernanda Pessoa (portugalskiego pisarza, czołowego przedstawiciela europejskiego modernizmu) opisuje pożegnanie pisarza z jego heteronimami. Pessoa wymyślił kilka osób (heteronimy), które miałyby tworzyć jego dzieła. Każda z nich miała swój życiorys i swoje odmienne cechy charakteru. Na łożu śmierci pisarz niby rozmawiając z poszczególnymi heteronimami, rozstaje się z najróżniejszymi aspektami swego życia. Pisarz zmarł z powodu nadużycia alkoholu.Víctor Muñoz – La reina ingrata (Niewdzięczna królowa)

Zbiór 11 opowiadań autora z Gwatemali, który otrzymał w 2013 r. państwową nagrodę literacką im. Miguela Ángela Asturiasa. Opowiadania opisujące sprawy zakorzenione w skomplikowanej rzeczywistości gwatemalskiej raczej skłaniają do zawodu i obrzydzenia ludzkimi postawami i zachowaniami, zupełnie nie przybliżając piękna gwatemalskich krajobrazów ani intelektualnych, ani krajobrazowych. Zbiór napisany językiem, który wydaje się prosty a de facto boleśnie demaskujący rzeczywistość.Ryszard Kapuściński - Wojna futbolowa

Przygotowania do wyjazdu do Ameryki Środkowej nie mogą ominąć kwestii literackich. Warto poznać historię wojny między Salwadorem i Hondurasem oraz dowiedzieć się, czy to aby futbol ją wywołał, a może rządzący?

Georg Thiel – Der silberne Kronreif (Srebrna korona dojrzałości)

fabularyzowana biografia Johanna Heermanna, napisana przez byłego nauczyciela ze Szprotawy.

Witold Gombrowicz - Trans-Atlantyk

Powieść Gombrowicza pełna kpin wobec tradycyjnie i ciasno pojmowanego patriotyzmu polskiego.


Juana de Ibarbourou - Chico Carlo (Chłopak o imeiniu Carlo)

Opowieści z dzieciństwa jednej z najbardziej znanej pisarki z Urugwaju, niestety w ogóle nie obecnej w kręgu kultury języka polskiego.


Jerzy Pilch, Drugi dziennik, 21 czerwca 2012 - 20 czerwca 2013

Pilch przyznał się publicznie, że choruje na Parkinsona. Ten dziennik pełen jest jego rozważań na ten temat, ale oczywiście nie jedynie na ten temat. Pilch znów łączy tematy zaczerpnięte z tzw wysokiej literatury z prozą dnia codziennego łącząc te rzeczywistości w swoich przemyśleniach w jeden pilchowy świat.


Miguel Ángel Astúrias, Nijaka mulatka

Książka klasyka rzeczywistości magicznej lub neobaroku, który rozwinął się w Ameryce Łacińskiej, łącząc płynnie elementy rzeczywistości i magii. 


Johann Amos Comenius, Höchstverwundersame Offenbahrungen welche einer Böhmischen Edel-Jungfer Nahmens Christina Poniatovia sonst Paniatowske genannt in denen Jahrgängen 1627/1628/1629 geschehen (Najbardziej zadziwiające wizje, które przydarzyły się w latach 1627/1628/1629 czeskiej szlachciance o nazwisku Christina Poniatovia, nazywanej zazwyczaj Poniatowską)

Książka (właściwie: starodruk), w którym można odnaleźć opisane przez Komeńskiego wizje Krystyny Poniatowskiej oraz komentarz tego teologa do tychże wizji. Książka ma ogromne znaczenie dla śladów leszczyńskich w literaturze, choćby dlatego że prawdopodobnie zawiera najstarszy literacki opis miasta Leszna. Mistyczny wymiar wizji powoduje, że ta utwór mógłby mieć znaczenie w podwyższeniu rangi kulturalnej miasta. Niestety nie jest dostępny ani w nowszych przedrukach po niemiecku, ani nie są mi znane przekłady na język polski.


Ludwig Kalisch, Algemeine Heulerbibliothek (Bibliotek ogólna cwaniaków)
Książka pisarza żydowskiego pochodzącego z Leszna na temat zachowań lub lepiej póz, których przyjmowanie ma zapewnić właściwe znajdowanie się w pożądanym towarzystwie. Oczywiście jest to lektura okrutnie krytykująca zastałe warunki społeczne. W podtytule pojawia się słowo „brewiarz” zaostrzający krytykę. Niektórzy uważają, że właśnie z powodu tej ostrej krytyki, o Kalischu zapomniano. Bo po prostu tak było wygodniej.

Ludwig Kalisch, Heitere Stunden (Czas pogody)
Jest to książka, która zawiera trzy opowiadania. Wszystkie z nich opowiadają o miłości. Pierwsze opowiadanie przedstawia historię brzydkiej kobiety, która bez wzajemności zakochała się w przystojnym mężczyźnie i całe życie czekała, aż on po nią przyjedzie. On oczywiście nie przyjechał, a ona miała dzięki temu możliwość wytłumaczenia się nawet przed sobą, że z powodu swej nieodwzajemnionej miłości a nie z powodu braku powabu, nie była zainteresowana innymi związkami. Drugie opowiadanie to satyra na mężczyzną czterdziestoletniego, który nagle postanawia się ożenić. Trzecie – natomiast – to krótka historia małżeństwa, które nie mogło się porozumieć i gdyby nie pomoc przyjaciół, pewnie by się rozpadło. Przyjaciele doprowadzili do komunikacji stosując pewien wybieg.


Jerzy Pilch, Moje pierwsze samobójstwo
To zbiór dziesięciu opowiadań, w których tradycyjnie Pilch opowiada o… No właśnie: o wszystkim, co go interesuje. Najważniejsza jest jednak jego swada i humor.

Jerzy Pilch, Wiele demonów
Fakt zaginięcia córki jednego z księży ewangelickich jest przyczynkiem do opowiedzenia o wielu mniej lub bardziej związanych kwestiach z tym wydarzeniem oraz do zarysowania, czy też przerysowania cech osób zainteresowanych wydarzeniem.


Toma Babovic, Birgid Hanke, Ellert &Richter Verlag - Auf Fritz Reuters Spuren (Śladami Fritza Reutera)
Książka poświęcona najbardziej znanemu twórcy języka dolnoniemieckiego (Plattdeutsch).

Halina Siecińska - Prawdziwe historie, cz 1, cz. 2, cz. 3

Jest to pierwsza książka, którą przeczytałem i która jest osiągalna jedynie w wersji elektronicznej. Autorka jest długoletnią dziennikarką i redaktorem gazety ABC, ukazującej się w Lesznie i w okolicach. W książkach zebrała opowiadania wielu kobiet, często o ich trudnym życiu, w którym od czasu do czasu pojawia się iskierka nadziei i radości.

Fritz Reuter, Sein Leben in Bildern und Texten
Książka o pisarzu języka dolnoniemieckiego, która przedstawia jego biografię poprzez jego listy oraz rysunki, które zostawił. Wszystkiemu towarzyszy minimalna ilość komentarza.

Rudolf Leonhard - Śmierć Donkiszota
Książka napisana przez leszczyńskiego Żyda, ale która zaistniała w szerokich kręgach literackich. Opowiada o tragicznych losach ludzkich podczas wojny domowej w Hiszpanii (1936-1939) ale w kontekście zmagań sił międzynarodowych w przedzień II wojny światowej. Dużo humanizmu i pięknych słów przeciw wojnie. Jakiejkolwiek wojnie!

Popol Vuh
Święta księga narodu Quiché, należącego do cywilizacji Majów, mieszkającego na terenach obecnej Gwatemali. Ksiąga, która w zaskakujący sposób, ukazuje paralele bibilijne, choć zapisuje tradycje amerykańskie sprzed podboju przez Hiszpanów, co wyklucza znajomość i kopiowanie Biblii przez autorów Popol Vuh. Tekst jednak tak bardzo paraboliczny, że w wielu fragmentach zupłnie niezrozumiały. Co nie znaczy znów, że nie jest to pociągająca lektura.

Javier Marías- Pasiones Pasadas
Javier Marías jest jednym z moich ulubionych pisarzy. „Pasje minione”, bo tak by przełożył na polski tytuł książki, to zbiór esejów, które pojawiły się na łamach różnych czasopism w Hiszpanii. Krótkie utwory były zainspirowane różnymi wydarzeniami ale to, co je łączy, to zaskakujące ujęcie rzeczywistości i zadziwiające przemyślenia Maríasa. Podobno autor jest już wymieniany wśród kandydatów do literackiego Nobla. Z tej książki pochodzi m.in. stwierdzenie: „Kobiety, za zwyczaj, doskonale wiedzą, czego chcą, lub też, mówiąc jaśniej, czego pożądają, ale nie zawsze chcą przekładać to na praktykę lub nie chcą zastosować skutecznych środków, by to osiągnąć i należy przypuszczać, że prostota i raptowność impulsów każe im poszukiwać rozrywki w oczywistej niejasności, dwuznaczności i częstych sprzecznościach tych właśnie impulsów.”
 

Ludwig Kalisch - Künstler, Qäuker, Demokraten (Artyści, kwakrzy i demokraci)
Być może najlepsza literacko książka pochodzącego z Leszna pisarza żydowskiego, w której nakreślił w sposób satyryczny ważne cechy Francuzów i Anglików w kontekście rozwoju społeczeństw europejskich w XIX w. Książka składa się z dwóch niezależnych części, które też pierwotnie były wydane niezależnie: Paryż i Londyn. Autor świetnie dostrzegał wady i przywary ludzkie oraz zarysowywał je satyrycznie nie tylko w odniesieniu do indivuduum ale głównie w kontekście społeczności. To eksponowanie wad i cech społecznościowych czyni z tej książki ciekawą i wciąż aktualną lekturę.


Berthold Rasmus – Diasporafahrten (Podróże diaporalne)
Berthold Rasmus był księdzem ewangelickim w Poniecu. Został do niego wysłany przez władze kościoła ewangelickiego, choć wcześniej nie był związany z Wielkopolską. Podczas swojego piętnastoletniego pobytu w Poniecu i okolicach, był świadkiem najróżniejszych wydarzeń, które w postaci wspomnień spisał na kartach książki. Spisał również swoje uwagi oraz swój punkt widzenia na to, co działo się w Wielkopolsce pod zaborami. Stąd książka jest dokumentem świadomości społeczności niemieckiej otoczonej społecznością polską, z którą krok po kroku ale konsekwentnie przegrywa. Stąd spostrzeżenia duchownego nierzadko pełne są goryczy.

Jerzy Pilch - Pod mocnym aniołem
Kolejne intelektualne tyrady najbardziej znanego współczesnego pisarza ewangelickiego w Polsce.

Witold Gombrowicz - Ferdydurke
Mały powrót do czasów ogólniaka. Lektura, która już od kilku pokoleń zmusza do strip teasu naszą świadomość społecznościową, demaskuje perfidię słabo odgrywanych ról społecznych, narzuconych przez samozwańcze autorytety.

John Irivng - Świat według Garpa
Książka, którą w warstwie powierzchownej można uznać za powieść antyfeministyczną. De facto jest to raczej zabieg demaskujący fanatyzm i bezmyślne powtarzanie źle zrozumiałych wzroców.


Carlos Ruiz Zafón - Pałac Północy

Pisarz zrobił zawrotną karierę międzynarodową, więc postanowił dorobić na książce, którą napisał dawno temu. Sprzedał powieść młodzieżową czytelnikom dojrzałym zapewniając o jej uniwersalnym charakterze. Nie polecam. Pomysł na sprzedaż zapada w pamięć, książką natomiast nie warto sobie jej zaśmiecać.

Jerzy Pilch - Dziennik

Zapiski Jerzego Pilcha, jedynego przedstawiciela nowoczesnej prozy ewangelickiej w obszarze kultury języka polskiego. Autor dzieli się spostrzeżeniami i opiniami na temat życia społecznego, kulturalnego i politycznego naszego kraju. Proza oczywiście przesycona protestanckim widzeniem świata.

Gerhart Hauptmann - Szaleniec Boży Emanuel Quint

Powieść inspirowana postacią Chrystusa, jednakże opowiadająca o społeczności Dolnego Śląska na przełomie XIX i XX w. we wszystkich przejawach jego patologii. W książce autor nie zaoszczędził krytyki protestantyzmowi, który ma konkretny wpływ na kształtowanie stosunków społecznych.

Leszek Barszcz - Zakazany prymas


Krótka prezentacja bd Andrzeja Krzyckiego, humanisty, który naiwnie wierzył w możliwość przekonania i postępu wynikającego z rozsądku.

Lew Tołstoj - Anna Karenina

Książka, którą warto przeczytać choćby ze względu na nieprawdopodobnie elegancki język, co dzisiaj nie jest cechą oczywistą literatury.

Alina Biała - Literatura i malarstwo

Autorka pozbierała dzieła malarskie, które zestawiła z utworami literackimi. Czasem są to dzieła literackie opisujące bezpośrednio czy to obraz, czy odczucia, jakie on wywołuje, a czasem obraz i literaturę łączy jedynie jakiś wspólny aspekt. Pozycja uzmysławia, jak motywy kultury przenikają pomiędzy różnymi dziedzinami sztuki.

Katarzyna Pękacka-Falkowska - Profilaktyka przeciwdżumowa w nowożytnym Toruniu na przykładzie działań administracyjnych i leczenia

Książka, która przygotowała mnie do bardziej kompetentnego spojrzenia na rękopis o dżumie w Lesznie w 1710 r. Jeszcze nie wiem, co przede mną w tej kwestii, ale marzę o czymś ambitnym.

Carlos Ruiz Safón - Cień wiatru

Staram się choć trochę zapoznawać z nowoczesną literaturą hiszpańską. Wypada, ze względów zawodowych. - Książka jest napisana tak, żeby odnieść sukces czytelniczy, etiam i komercyny. Historia poprowadzona jest tak, żeby każdego zainteresowała, a przy okazji, żeby każdy poczuł się intelektualistą zapoznając się z kolejnymi jej rozdziałami. Niestety, patrzę na książki trochę inaczej. Ta książka nic nowego do mojego życia nie wniosła, poza godzinami rozrywki.

Jarosław Jankowski - Twarda bułka

Książka, w której autor połączył pasję regionalistyczną z opowieścią na poły historyczną. Postaci historyczne znane nam z zajęć historii lub z podróży w okolicach Leszna, pojawiają się w tle wydarzeń obserwowanych z perspektywy osób fikcyjnych. Wszystko to dzieje się w cieniu wiatraka, a sam wiatrak staje się symbolem dostatku, ostoją rodziną.

Teodor Krupkowski - Ten piękny dzionek

Powieść albo raczej wyrywki wspomnień z Leszna lat 30. i 40. XX w. Autor opowiada, jak wówczas dorastał, czym się zajmował, co go interesowało. Wspomnienia są o tyle ciekawe, że wprowadzają na karty literatury wiele miejsc w Lesznie. Poza tym do paczki najbliższych przyjaciół autora należał późniejszy słynny przedstawiciel poezji turpistycznej Stanisław Grochowiak, który choć nie odgrywa w książce roli pierwszoplanowiej, to jednak wciąż stoi obok.

Haruki Murakami - Norwegian Wood

Realistyczna powieść jednego z najlepszych i najpopularniejszych współczesnych pisarzy japońskich. Warto czasem skonfrontować się z zupełnie inną kulturą. Czasem okazuje się, że nie jest ona aż tak odległa...

Madison C. Peters - Haym Salomon, The Financier Of The Revolution, An Unwritten Chapter In American History

Krótka książka o Żydzie pochodzącym z Leszna - Haymie Salomonie. Została ona wydana w 1911 r. po to, by rozpowszechnić wiedzę o finansiście, który w dużej mierze sfinansował wojnę niepodległościową w USA. Powstała, by zebrać fundusze na wzniesienie pomnika Hayma Salomona, co też się stało.

Latarnia, Współczesna nowela łużycka

Serbołużyczanie to najprawdopodobniej najmniejszy naród słowiański. Zamieszkują głównie okolice Budziszyna w Saksonii. Choć nigdy nie stworzyli swojego państwa, zachowali swój własny język i własne obyczaje mimo otaczającej ich kultury niemieckiej. Po II wojnie światowej Serbołużyczanie znaleźli się w dość specyficznej sytuacji – byli mniejszością słowiańską w okupowanych przez Słowian wschodnich Niemczech.
„Latarnia...” jest interesującą lekturą, ponieważ w sposób zakamuflowany ukazuje uparte trwanie mniejszości w wirze wydarzeń historycznych. Zresztą sam tytuł jest symboliczny – światło trwa mimo naporu fal.
Książkę w języku polskim wydano w 1982 r., zatem zawiera nowele odpowiadające „duchowi czasów”, jednakże poza nimi zawiera kilka bardzo interesujących literacko utworów pełniących rolę ust serbołużyckiej społeczności.

Tomasz Nawka - Witajće k nam. Serbołużycznie. Historia, kultura, tradycja - Dalsze "studia" sorabistyczne.

Chone Shmeruk - Historia literatury jidysz - Zbiór wykładów na temat języka Żydów polskich.

Inazo Nitoba - Bushido - dusza Japonii - Wykład japońskiego naukowca o systemie moralnym samurajów i o jego konsekwencjach w codziennym sposobie myślenia, w kulturze i w literaturze.

Dariusz Papież - Zniszczenie (Powieść napisana przez młodego pisarza z Włoszakowic, tj ze wsi znajdującej się ok. 20 km od Leszna. Powieść przywołuje elementy pochodzące z mojego miasta. Jest to powieść miejska, może nawet leszczyńska, ale głównie dlatego że rzeczywistość leszczyńska w bardzo subiektywny i selektywny sposób odzwierciedla się na tym, jak postrzega świat i jak postępuje bohater książki. Jest to jednak wyłącznie kreacja artystyczna, ale ważna dlatego, że po Stanisławie Grochowiaku oraz Marcinie Rozynku, Dariusz Papież jest kolejną osobą, która wprowadza Leszno "w obieg" kultury polskiej.

Otto Schneidereit - Paryski Orfeusz (Powieść o wydarzeniach związanych z jedną najsłynniejszych operetek historii muzyki "Orfeusz w piekle" napisana przez jednego ze znawców tematu. Jak się okazuje powodzenie nie zależy jedynie od talentu artystycznego, ale od wielu zbiegów okoliczności, którymi jednak można nieco pokierować.  Wartość powieści przejawia się w tym, że owe prawdy czytelnik łatwo przekłada ze sztuki wysokiej na wydarzenia z własnego życia.)

Bernhard von Hindenburg – Spatenstiche, Gedankensplitter, Gedichte, Märchen (Uderzenia łopatą, Myśli rozbite, wiersze, bajki) - zbiór aforyzmów, wierszy i kilku bajek urodzonego w Głogowie pisarza, brata byłego prezydenta Niemiec

Brigitte Bulla - Auf den Spuren von Paul Stankiewicz 1834-1897, Die Wiederentdeckung eines schlesischen Kirche- und Historienmalers und Verlegers (Na tropie Paula Stankiewicza 1834-1897, Ponowne odkrycie śląskiego malarza obrazów kościelnych i historycznych oraz wydawcy) - książka poświęcona odkrywaniu malarza, który urodził się w Górze na Dolnym Śląsku, a którego obrazy znalazły się w wielu instytucjach na terenie całych Niemiec. Jeden z obrazów wisiał także w szkole katolickiej w Lesznie, ale zaginął.
 
Ludwig Kalisch – Bilder aus meiner Knabenzeit (Obrazki z moich lat chłopięcych) – opowieść o życiu gminy żydowskiej w Lesznie na przełomie XVIII i XIX w. (fragmenty tekstu przełożyłem, wydane w Roczniku Leszczyńskim)
 
 
Christoph Hein – Landnahme (Zajęcie ziemi) – opowieść przewodniczągo niemieckiego Pen Clubu o dawnych mieszkańcach obecnych kresów zachodnich Polski
 
 
Miron Urbaniak – Modernizacja Infrastruktury Miejskiej Leszna w latach 1832-1914 – przewód doktorski na temat rozwoju miasta
 
Klaus Bergdolt – Die Pest – książka popularno-naukowo na temat epidemii dżumy w Europie
 
 
Hermann Wandschneider, Ingeborg Wandschneider – Ereignisse aus der Geschichte der niederschlesischen Dörfer Birkenhain und Sophienthal im Kreis Guhrau (Wydarzenia z dolnośląskich wsi Śleszów oraz Zdziesławice w Powiecie Górowskim) – historia wymienionych wsi
 
 
Leonie Ossowski – Wilcze jagody – powieść o kontaktach polsko-niemieckich sprzed wojny, opisane w kontekście codziennego życia w Osowej Sieni pod Wschową
 
 
Javier Marías – Cuando fui mortal (Kiedy byłem śmiertelny) – zbiór opowiadań hiszpańskich, każde z zaskakującym końcem

Gabriel García Márquez – Sto lat samotności – słynna powieść, w której rzeczywistość i zjawiska nadprzyrodzone nie zachowują ustalonych miejsc przypisanych im w naszej kulturze
 
Tadeusz Bodio (red.) Kirgistan, Historia-Społeczeństwo-Polityka

Anne-Marie Müller-Górzno – Kogóż mam się lękać?
- wspomnienia dawnej właścicielki pałacu w Górznie
 
José Saramago – Ewangelia według Jezusa Chrystusa – niegdyś obrazoburcza opowieść portugalskiego noblisty

Aleksander Klugmann – Żyd – co to znaczy? - popularna książka o judaizmie

Ewa Kręglewska-Foksowicz – Sztuka Leszna

Ilias Esenberlin – Koczownicy
– fabularyzowana historia Kazachstanu

Gabriele Fahr-Becker – Secesja

Lucía Etxebarria – Una historia de amor como cualquiera
(Historia o miłości, jak każda inna) - feministyczna powieść hiszpańska

Miguel Torga – Contos da montanha (Opowieści górskie) – portugalskie opowiadania o humanistycznym wymiarze życia prostych ludzi z gór

Oto moja ulubiona muzyka

Laurel MacDonald – wokalistka z Kanady o celtyckich korzeniach
Yasmin Levy – żydowska wokalistka, interpretująca muzykę sefardyjską
Sevara Nazarkhan – uzbecka wokalistka, World Music
Concha Buika – hiszpańska wokalistka o afrykańskich korzeniach
Mariza – fado (portugalska poezja śpiewana)
Enya, Anna Maria Jopek
Johann Sebastian Bach
Tallis Scholarse

ostatnie zmiany wykonane 2010-11-08 00:01:09
,


opis stopki