Marcin Błaszkowski


W Lesznie jest godzina 19:33:18
Mamy teraz lato.

Dziś jest Czwartek 11 sierpnia 2022, Imieniny Luizy, Włodzmierza, Zuzanny


Serwis używa cookies aby zapamiętać otwartą sesję i ewentualne dane o logowaniu. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Serwis nie zapisuje ciasteczek do profilowania reklam lub śledzenia użytkownika.Czym sie zajmuję


Jestem lekarzem – specjalistą z zakresu dermatologii i wenerologii. Zawodowo zajmuję się medycyną. Mimo że jestem także filologiem hiszpańskim, sporadycznie tłumaczę teksty, dawniej pracowałem jako lektor tego języka w różnych placówkach.

Moim wielkim hobby i pasją jest Leszno. W tle większości moich działań można z łatwością odnaleźć Leszno. Oto kilka projektów, które realizowałem, bądź realizuję.

Za Winklem
Przez 9 lat realizowałem nieodpłatnie dla Telewizji Leszno programy „Za Winklem”. Była to jedna z moich największych pasji związanych z naszym miastem. Rozpoczynając tę serię nie sądziłem, że natrafię na tyle pasjonujących historii o Lesznie. Zrealizowałem niemal 100 odcinków i bynajmniej nie mam wrażenia, żeby pomysły na kolejne programy się wyczerpały. Dzięki programom odkryłem, że dziedzictwo kulturowe Leszna jest tak bogate, że może się w tym zakresie mierzyć z niejednym dużym miastem w Polsce i za granicą. Seria programów została nagle przerwana nie z mojej woli.

 
Johann Heermann
Był to duchowny ewangelicki, który działał m.in. w Lesznie. Jest także tutaj pochowany. Jego pieśni wykorzystał J. S. Bach do wielu własnych kompozycji. Najbardziej znana pieśń Heermanna była wykonywana podczas pogrzebu Jana Pawła II, a wiadomość o tym udało mi się rozpropagować zarówno w Lesznie, jak i na Dolnym Śląsku, skąd duchowny pochodził.
W 2008 r. brałem udział w konferencji naukowej poświęconej tej postaci. W wydawnictwie pokonferencyjnym umieszczono mój artykuł (do nabycia w punkcie Informacji Turystycznej).
W 2009 r. zostałem zaproszony do Chobieni (powiat Lubin), do kościoła, w którym działał J. Heermann, na spotkanie z młodzieżą szkolną. Celem spotkania była prezentacja tej postaci.
W leszczyńskiej gazecie regionalistycznej „Przyjaciel Ludu” opublikowałem przekład wstępu do kazania J. Heermanna, w którym po raz pierwszy w literaturze wspomniano leszczyński ratusz.
20 listopada 2010 r. w gminie Rudna wezmę udział w kolejnym spotkaniu na temat Heermanna. Wygłoszę tam kolejny krótki odczyt o tej postaci. Zespół wokalny z tego miasta wykona pieśni Heermanna, także w moim przekładzie na j. polski.
Jestem autorem strony internetowej: www.luteranie.pl/heermann

Dżuma w Lesznie
Jestem autorem przekładu pisma z 1710 r. o dżumie w Lesznie oraz pomysłodawcą, by na podstawie tego utworu zrealizować pierwszy tzw. audiobook (książka do słuchania) poświęcony Lesznu. Plik można nieodpłatnie pobrać ze strony: www.telewizjaleszno.pl/DZUMA.mp3
Zrealizowane słuchowisko znalazło się na oficjalnej stronie internetowej Muzeum Żydów Polskich w Warszawie oraz informacja o nim umieszczona została na oficjalnej stronie Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP.

Ludwig Kalisch
Po lekturze książki Ludwiga Kalischa, który był żydowskim pisarzem z Leszna, postanowiłem dokonać przekładu przynajmniej obszernych fragmentów tego tekstu. Opowiada on o zwyczajach folklorze i wydarzeniach związanych z życiem gminy żydowskiej w Lesznie na przełomie XVIII i XIX w. Interesujący tekst został wydany w Roczniku Leszczyńskim (do nabycia w punkcie Informacji Turystycznej) oraz jako kolejny audiobook, który był rozdawany podczas konferencji na temat Leo Baecka w październiku 2010 r. Tekst książki przełożyłem z czasem w całości.

Muzeum
Współpracuję z leszczyńskim Muzeum Okręgowym. Zarówno prezentuję zbiory muzeum w niektórych programach „Za Winklem”, jak i wypożyczam swoje prywatne zbiory (np. okolicznościowa wystawa poświęcona Leo Baeckowi).

Dawni mieszkańcy Leszna
Jestem w stałym kontakcie z dawnymi, niemieckimi mieszkańcami Leszna. Biorę udział w konferencjach, które oni organizują. Dzięki temu pozyskałem ogromną ilość materiałów historycznych o naszym mieście, które wykorzystuję w programach „Za Winklem”. Część materiałów przekazałem Archiwum Państwowemu w Lesznie, czy Bibliotece Miejskiej. Dla przykładu dzięki tym kontaktom udało się np. pozyskać zdjęcia z cmentarza żydowskiego, co jest o tyle ważne, że żadnej innej dokumentacji fotograficznej tego miejsca w Lesznie dotychczas nie było. Reprodukcje tych zdjęć widzą w filiale biblioteki w dawnym domu przedpogrzebowym. Ilość materiałów, które otrzymałem, jest jednak tak duża, że trudno ją tutaj opisać.

Miejska Biblioteka Publiczna
W 2008 r. po powrocie z Kirgistanu współorganizowałem spotkanie o tym kraju w ramach serii spotkań „Wokół globusa”
Jestem pomysłodawcą spotkań w Bibliotece Miejskiej dotyczących dziedzictwa ewangelickiego naszego miasta. W październiku, na spotkaniu w bibliotece, opowiadałem o śladach dżumy w literaturze i sztuce Leszna.
Jestem autorem jednego z artykułów w książce o leszczyńskich cmentarzach, a mianowicie o cmentarzu na Grzybowie. Książka będzie wydana przez Małgorzatę Halec w najbliższych tygodniach.

Kamień Gerharda Schuberta
Jesienią 2008 r. odwiedziłem cmentarz ewangelicki w Gronowie, gdzie znalazłem nagrobek Gerhardta Schuberta, burmistrza Gronowa, współfundatora kościoła ewangelickiego na ul. Paderewskiego. Złożyłem pismo do Rady Parafialnej parafii ewangelickiej z wnioskiem o przeniesienie kamieni na parcelę kościoła celem zabezpieczenia ich. Nagrobek Schuberta został wmontowany w ścianę kościoła. Na spotkanie związane z odsłonięciem tablicy przybyła rodzina Schuberta, wnuczkowie i prawnuczkowie. W tej ceremonii brał również udział prezydent Tomasz Malepszy.

Obóz w Gronowie
Jestem twórcą strony informacyjnej www.gronowo.leszno.eu
Na tej stronie zebrałem wszelkie materiały dotyczące obozu pracy przymusowej w Gronowie. Są tam materiały, które otrzymałem także z Niemiec i które sam tłumaczyłem, udostępniając ich treść po raz pierwszy odbiorcy polskiemu.

Słownik biograficzny miasta Leszna
Jeszcze w 2004 r. opublikowałem biogramy w „Słowniku...” Wziąłem udział w aktualizacji wydania „Słownika..”, które ma się ukazać w najbliższych miesiącach. Zaktualizowałem, poprawiłem i uzupełniłem poprzednie biogramy, jak i dodałem kolejne.

„Przyjaciel Ludu”
Na łamach „Przyjaciela Ludu” opublikowałem kilkanaście artykułów. Są to także artykuły z zakresu historii Leszna, często dotyczą tematów niechętnie traktowanych przez innych autorów, czyli m.in. o rozwoju Leszna w trakcie zaborów. Zainteresowanie tymi tematami wynika z dobrej znajomości języka niemieckiego oraz niechęci innych autorów do tej tematyki.

Związek Kynologiczny w Polsce
Jestem członkiem oddziału w Lesznie Związku Kynologicznego. Nie tylko aktywnie wystawiam swoje czworonogi, ale także dużo pisuję na ten temat do prasy fachowej.
Na moje zaproszenie przebywała w Lesznie Eva-Marią Krämer, jedna z najbardziej renomowanych autorek literatury kynologicznej w świecie.
Moje zainteresowanie rasą chart kirgiski spowodowało, że w opublikowanej w Kirgistanie pierwszej monografii rasy, wspomniano o Polsce i o mnie aż czterokrotnie. Trudno zaprzeczyć, że buduje to pozytywny obraz naszego kraju. Ta działalność na tyle spodobała się władzom kirgiskim, że po pokazaniu kilku chartów kirgiskich na wystawie w Lesznie (Prestige 2008), informowano o wystawie w Lesznie na oficjalnych stronach internetowych Ministerstwa Spraw Zagranicznych Republiki Kirgistan.

Bernhard von Hindenburg
Od kilkunastu tygodni zajmuję się przekładem książki Bernharda von Hindenburga. Był to brat początkowo słynnego, potem niesłynnego prezydenta Niemiec. B. von Hindenburg urodził się, tak jak ja, w Głogowie. 
Książka, którą przekładam na j. polski, jest zbiorem aforyzmów, wierszy oraz kilku bajek. Nie jest to zatem dzieło komercyjne. Czy uda mi się kiedykolwiek je wydać? - nie wiem...

Media
W mediach wypracowałem sobie opinię zaangażowanego regionalisty, dlatego wielokrotnie współpracuję nad artykułami o Lesznie i o okolicach. Współpracowałem nie tylko ze wszystkimi mediami komercyjnymi, ale także np. z gazetką uczniowską prowadzoną w LO2. Poza Lesznem niejednokrotnie publikowałem teksty w innych czasopismach, np. Życie Powiatu (Góra), Rydzyna – tu i teraz.
 

ostatnie zmiany wykonane 2010-11-07 23:55:09
,


opis stopki